Cildimiz Bize Ne Anlatıyor?

Cildimiz Bize Ne Anlatıyor?

Bazen vücudumuz bize bazı şeyler anlatmak ister. Kalp çarpıntılarından migrene kadar pek çok sinyal göndererek sorun olduğunu bize belli eder. Nasıl bir ruh hali içinde olduğumuz bile vücudumuzu etkilemektedir. Çok öfkeli ve stresliysek vücudumuz buna tepki gösterebilmekte ve sivilce gibi farklı yollarla stresimizi kontrol altında tutalım diye bize mesaj verebilmektedir.

Vücudumuzun en fazla tepki gösterme şekli ise sedef, rosacea ve egzama gibi cilt hastalıklarının ortaya çıkmasıyla gerçekleşmektedir. Çok yaygın olarak görülen bu cilt hastalıklarına karşı hangi adımları atmanız gerektiğini merak ediyorsanız işte aradığınız yanıtlar!

Karnımızın ağrımasından tutun migrene, kalp çarpıntısından saç dökülmesine kadar vücudumuzun hemen her bölgesinde bir sürü sinyal aslında nasıl bir yaşam sürdürdüğümüzün

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığını kişinin yaşam standardını fazlasıyla etkileyen bir hastalıktır. Stres bu hastalığın ana kaynağı olarak gösterilmektedir. Bu sebeple sedef hastalarının strese karşı çözümler üretebilmesi çok önemlidir. Genetikte olabilen sedef hastalığının çatlama ve kuruluk gibi ortaya çıkardığı problemlerden kurtulmak için güzel bir nemlendirme tedavisi yapılması önem taşımaktadır. Nüfusun %2’lik kısmında bulunan sedef hastalığının belirtileri arasında kızarıklık ve derinin üst bölgesinde kabuklaşma da yer almaktadır. İnsan vücudunun çok sayıda yerinde bu kızarıklar baş gösterebilmektedir. Sedef hastalığının tedavisinde lokal ışık kullanılmaktadır. Hastalığın kaynağı psikolojik olduğu için telkin bu rahatsızlığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Egzama

Çevresel ve genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan egzama iltihaplı ve alerjik bir cilt tepkisi olarak kendisini göstermektedir. Kırmızı renkte, pütürlü, şişkin ve kabuklaşmış döküntü olarak baş gösteren egzama çok rahatsız edici rahatsızlar arasındadır. Egzama vücudun her tarafında görülebilmektedir. Egzamadan kurtulmak için kişinin kesinlikle streste uzak kalmayı başarması gerekmektedir. Stres egzamayı tetikleyen çok önemli bir etkendir. Erken tanı ise çok büyük önem taşımaktadır. Muhakkak bir dermatoloğa başvurulması gerekmektedir. Psikolojik destekte egzama tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Kaşıntıyı önleyen kremler ve lokal ilaçlar kullanılması önerilmektedir. Omega 7 yağ asitleri içeren gıdaların tüketilmesi yine egzamayı hafifletmeyi başarmaktadır. Güzel ve düzenli bir uykuda yine egzamaya ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından birisidir.

Rosacea

Kılcal damarların çok daha belirgin şekilde genişlemesi sonucunda genelde yüzde çıkan Rosacea özellikle kışın çok daha rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Isı değişimi ve stres gibi faktörlerden yüzünüz çok hızlı bir şekilde etkilenebilmektedir. Yanaklarda kızarıklık olarak da ortaya çıkan bu hastalıkla mücadele de dermatoloğunuzdan mutlaka yardım almalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P