Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler

Yapılan son kanun düzenlemeleri ile ismi sık sık duyulan Enerji Kimlik Belgesi, içinde insanın yaşadığı her binada yapılması gereken bir düzenlemedir. Mimari projelerin tüm alanlarında geçerliliği olan EKB belgesi yapıldığı tarihten itibaren 10 yıl geçerliliğini korumaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Düzenlenir?

Düzenleme yapılacak olan bina için, projede bulunan ısıtma yöntemleri, iç ve dış tasarım sıcaklığı, radyatörlerin bulunduğu alan ve kazan tipi gibi değerler baz alınarak projenin hazırlığı başlatılmaktadır. Isı yalıtım raporu hazırlanmadan önce tabloda yer alan ısı kaybı hesapları da göz önünde bulundurulmaktadır. Bulunulan binada malzemelerin ısı geçirgenliği ve kalınlıkları incelenerek ısı yalıtım tablosu hazırlanır. Belgede bulunan enerji sınıfları her zaman bu raporlar göz önünde bulundurularak verilmektedir. Hazırlanan enerji kimlik belgeleri genellikle tüm bina adına hazırlanmaktadır. Fakat özel durumlar oluştuğunda isteğe bağlı olarak ayrı katlar halinde de düzenlenebilir. Belgeyi alabilmek için binanızın mimari projesi, ısı yalıtım projesi, elektrik projesi ve mekanik tesisat projelerini hazırlamanız gerekir. Enerji kimlik belgesi sahibi olan konutlar, ev satışı yapılırken daha fazla değer kazanarak alıcılar için seçim nedeni olabilecek bir unsur haline gelmiştir. Kişiler yaşayacakları binanın tasarrufunu ve verimliliğini araştırarak EKB belgesinin olmasını talep ediyorlar. Diğer yandan gelen yeni düzenlemeler çerçevesinde belgeyi almak zorunlu hale getirilmiştir.

Belge Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onay almış olan firmalar tarafından verilen belge hazırlanırken 3 nüsha olarak düzenlenir;

-1. Nüsha belediyeye onaylanması için verilecektir

-2. Nüsha bina girişine asılması gerekmektedir

-3. Nüsha ise bina sahibine verilerek saklaması istenir

Sera Gazı Emisyonu

Sera gazı emisyonu, binaların atmosfere ulaştırdığı CO2 miktarının hesaplanma işlemidir. Binanın tükettiği enerjiler baz alınarak hesaplanmaktadır. Yapılan hesaplamalar sonucunda binanın değerinin C sınıfından kötü bir sonucu çıkması halinde belge teslimi yapılmamaktadır. Sınıflandırma yapılırken A’dan başlayarak G’ye kadar geriler, A sınıfı düşük enerji kullanımını ifade ederken G sınıfı yüksek enerji kullanımını sembol etmektedir.  Mevcut olan eski binalarda sınıf ayrımı yapılmaksızın belge hazırlanır.

Mevcut Binalarda Enerji Sınıfı İyileştirmesi

Binanıza verilmiş olan Enerji Kimlik Belgesinin sınıfını iyileştirmeler yaparak yükseltebilmeniz mümkün. Bu konuda size belge hazırlayan firma detaylı bir şekilde bilgi verecektir fakat ilk olarak değiştirmeniz ve yenilemeniz gereken sistemler şunlardır;

-Eski kapı ve pencere doğramalarınızı yalıtım ürünleri ile değiştirmek

-Isıtma sistemlerini daha verimli cihazlarla değiştirmek

-Aydınlatma araçlarınızı tasarruflu olanlar ile değiştirmek

-Tüm bina tesisatlarına yalıtım sağlamak

-Rüzgar, güneş enerji sistemleri kullanılması

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P