Hindistan’da Çöken Duvar 24 Kişinin Canını Aldı

Hindistan’da Çöken Duvar 24 Kişinin Canını Aldı

Hindistan’ın Racastan eyaletine bağlı olan bölgelerden birisi olan Bharatpur bölgesinde yaşanan talihsiz olayda 32 metre uzunluğunda, 3.5 metre yüksekliğinde bir duvarın kum fırtınası nedeniyle çökmesiyle 24 kişi hayatını kaybetti. Bharatpus bölgesinin sulh yargıvı olan N.K. Gupta bu konu ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada düğün salonunda yemek yiyen misafirlerin olduğunu ve aniden çıkan kum fırtınası nedeniyle kaçmaya çalına vatandaşların düğün salonuna girmeye çalışmasıyla 32 metre uzunluğunda, 3.5metre yüksekliğinde ki duvarın çökmesiyle enkazda kaldığını belirti.

Hindistanda kum fırtınası 24 kişiyi öldürdü

Hindistan‘da yaşanan bu talihsiz olayda 24 kişi hayata veda ederken, 26 kişininde yaralandığı ve aralarında durumunun ağır olduğu vatandaşların olduğu da belirtildi. Bu durumun ölü sayısının artmasına sebebiyet verebilir. Konu ile ilgili bilgi veren Polis departmanı yetkilisi Anil Tank, durumu ağır olan vatandaşların ölü sayısını arttırmasından endişe duyuyoruz dedi.

Elektrikler Gitti Hindistan Karardı

En az 24 kişinin hayatını kaybettiği kum fırtınası faciasında fırtınanın elektrik üreten enerji hatlarına ciddi derecede zarar verdiğini ve bölgelere elektrik verilemediği de ayrıca gelen bilgiler arasında. Hindistan inşaat sektörünün kalitesiz bir yol izlemesi, kötü malzemeler ile binalar yapılması böylesine durumlarda sıkça gündeme geliyor. Geçtiğimiz yıllarda da Mumbai bölgesinde kaçak inşa edilen bir bina çökmüş ve 74 kişi yaralanmıştı.

Kum Fırtınası Nedir?

Çöl bölgelerinde kumun havayla karıştığı kasırga olarak bilinir. Toz fırtınası olarakta bilinen bu doğa olayı
meteoroloji olayı olarak kabul edilmektedir. Çok şiddetli esen kasırgaların topladığı bu toz birikintileri rüzgarın hızına göre farklılık göstererek tehlikeli boyutunu arttırabilir. Özellikle Hindistan gibi kaçak ve çürük yapılan olduğu bölgelerde çıkan kum fırtınaları ciddi derecede ölümlerle, enkazlarla sonuçlanabiliyor. Kum fırtınası özellikle Sahra Çölü, İran, Pakistan, Hindistan ve Arap Yarımadası gibi kuraklığı yoğun olan bölgelerde görülmektedir. Rüzgar ile karışan kumların gökyüzüne uçmasıyla birlikte toprakta erezyon görülür. Hava ve kara farketmeksizin her yer sis gibi kum ile kaplanır. Görüş açısı sıfıra kadar inebilir, hava ve kara ulaşımları sıkıntıya düşebilir. Kum fırtınasına dışarıda yakalanan insanlar ve hayvanlar çok ciddi solunum sıkıntısı yaşar ve ölümlerle sonuçlanabilir. Sadece insanlar değil, cansız materyaller yani binalar, heykeller, parklar, bahçeler hatta iklimler bile zarar görebilir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P