Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Pilonidal sinüs ve pilonidal kist olarak bilinen kıl dönmesi, oldukça farklı bir sorundur. Toplumumuzda alay konusu haline gelen bu sorun, aslında hiç de küçümsenecek bir durum değildir. Kesinlikle tedavi gerektirir. Bununla birlikte kıl dönmesi, başlıca bazı nedenlere dayanır. Peki kıl dönmesi neden olur, biliyor musunuz? Bu sorunun cevapları yazımızın devam bölümünde yer alıyor.

Vücuttan kopmuş kılların bir yol bularak deri altına girmesi, toplanması ve orada bir yuva oluşturması, kıl dönmesi olarak adlandırılır. Bu durum ciddi sağlık sorunlarından biridir. Sıklıkla görülebilir. Tedavisi mümkündür. Kesinlikle bazı sorunlar başınıza gelmeden hissedemezsiniz. Enfeksiyon gibi problemler ile kendini çok daha farklı ve şiddetli şekilde göstermektedir. Peki kıl dönmesi hakkında ne biliyorsunuz?

Kıl Dönmesinde Ağrı Fazla Olur

Genel olarak erkeklerin başına gelen problemlerden biri olan ve kuyruk sokumunda sık rastlanan kıl dönmesi, bakteriler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar sonucu kendini gösterir. Bunun öncesine kadar ağrı veya kendini hissettirecek herhangi bir şey oluşmaz. O bölgede enfeksiyon oluştuktan sonra kızarıklık, şişlik ve ağrı olabilir. Dayanılmaz bir seviyeye kadar ağrı çıkabilir. Bunun yanında bir de o bölgede apse meydana gelebilir. Apsenin neden olduğu ateş, titreme, üşüme, kötü koku ve akıntı gibi sorunlar da yaşanabilir. Doktora başvurmanız en iyi çözüm yöntemidir çünkü zaman ilerledikçe ağrılarınız daha da artacaktır. Bu durumda rahatsızlığınız kronik bir hale bile gelebilir.

Ameliyat ya da İlaç Tedavisi Gerekebilir

Kıl dönmesi sorunu genellikle erkeklerde görülmektedir ve yaş aralığı 15 ile 30 arasındadır. Bununla birlikte 40’lı yaşlardan sonra insan derisi kalınlaşır. Bu nedenle kılların kopup girebileceği yerler kapanmış olur. Genellikle kuyruk sokumunda oluşsa da farklı bölgelerde de meydana gelebilmektedir. Bu bölgelere örnek olarak göbek deliğini, kol altlarını ve yüzü gösterebiliriz. Ameliyat ile tedavisi vardır. Ayrıca ilaç tedavisi ile de giderilebilir. Kılların dökülmesi sonucu dökülen kıllar deriden bir şekilde içeriye girebilir. Bu nedenle kıllı bir vücuda sahip olmak da riski artırır. Bunu engellemek için duş aldıktan sonra çok iyi kurulanmanız gerekir. Böylece bedende kıl bırakmamış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P