Sokağa Çıkma Yasağına İlişkin Yeni Açıklama

Sokağa Çıkma Yasağına İlişkin Yeni Açıklama

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü bir numaralı gündem konusu olmaya devam ediyor. Pandemi ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ise vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz hafta kısıtlamalar hakkında bir açıklamada bulunmayan İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği son Sokağa Çıkma Kısıtlamaları konulu genelge kapsamında kararlarını açıkladı.

Sokağa Çıkma Yasakları Devam Edecek

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderdiği son ‘’Sokağa Çıkma Kısıtlamaları’’ konulu genelge kapsamında yapılan açıklama doğrultusunda sokağa çıkma yasakları bu hafta sonu da devam etti. Şubat ayı ile Pazartesi gününden itibaren yasaklar hafta içi 21.00 ile 05.00 arasında devam edecek. Hafta sonu ise cuma akşamı 21.00’de başlayan sokağa çıkma yasağı Pazartesi saat 05.00’te sonlanacak.

Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kısıtlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar size sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılmasının, Cumartesi ve Pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasaklarının ise gündüz için kaldırılmasının, hafta içi 21.00’de başlayan kısıtlamanın ise 23.00’e çekilmesinin toplantı gündemleri arasındaki olduğunu belirtti.

32 Bin 181 Kişi İdari Para Cezası Aldı

Salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada,  yasaklar ile toplumsal ve bireysel sağlığın korunmasını hedeflediklerini açıkladı. Bu nedenle vaka sayıları ile orantılı olarak sokağa çıkma yasaklarına hafta içi 21.00 ile 05.00 arasında hafta sonu ise Cuma akşamı 21.00’den Pazartesi 05.00’a kadar yeni bir kararname yayınlanmadıkça devam edeceği belirtildi. Bakanlık açıklamalarında sokağa çıkma yasaklarına büyük ölçüde uyulduğu, kısıtlamalara uymayanlara ise adli ya da idari işlem yapıldığını belirtti.

Geçtiğimiz sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonu, yasaklara uymayan 32 bin 181 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem kapsamında para cezası kesildi. Bakanlık halkı sürecin normalleşmeye başlayana, vaka sayıları kontrol altına alınana kadar tedbirlere uymaları için uyardı. Ayrıca uygulanan yasaklara uymak kadar temizlik, maske ve sosyal mesafe başta olmak üzere kuralların öneminin altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P