Su İçmenin Yararları Nelerdir?

Su İçmenin Yararları Nelerdir?

Pek çok insan gün boyu süren hafif yorgunluktan ve halsizlikten şikayetçidir. Bu tarz sorunların en büyük sebebinin ise yeterince su tüketilmemesi olduğu birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Su insanların vücut ağırlığının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Sağlıklı bir erkeğin vücut ağırlığının %60’ı sudan oluşmaktadır. Kadınlarda ise bu oran %50’dir. Yeni doğan bir bebeğin vücut ağırlığının %70 ila 75’i yine sudan meydana gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında su tüketiminin ne kadar gerekli olduğu çok daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Suyun faydalarından istifade etmek için siz de her gün ihtiyaç duyduğunuz su oranını mutlaka tüketmelisiniz. Şimdi isterseniz suyun faydalarına kısaca göz atalım.

Suyun İnsan Sağlığına Katkıları

Hücrelere besin ve oksijen taşıyan su aynı zamanda atıkların vücuttan uzaklaştırması görevini de üstlenmektedir. Sıcak havalarda vücudun serin kalmasını, soğuk havalarda ise vücudun korunmasını sağlayan su tükürük ve mide salgısında da bulunduğu için besinlerin sindirilmesinde de etkin görev almaktadır. Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin taşınmasına ve dengelenmesine yardım eden su böbreklerde bulunan toksit maddelerin temizlenmesine de fayda sağlamaktadır.

Bağışıklık sisteminin görevini kusursuz bir şekilde yerine getirebilmesi için yine tüketilen su miktarı önem taşımaktadır. Zinde kalmak istiyorsanız sizde su tüketiminizi mutlaka doğru şekilde gerçekleştirmelisiniz. Gereğinden çok daha az su içildiğinde pek çok problem gün yüzüne çıkmaktadır. Özellikle su tüketimi azaldıkça vücudun depoladığı yağ miktarında artış olmaktadır. Bu artış ise kişinin kilo alması ile sonuçlanmaktadır. Bu tarz pek çok soruna dur demek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için siz de yaşam kaynağı olarak bilinen suyun yararlarından istifade etmelisiniz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu tüketerek pek çok hastalığa dur diyebilir ve daha dinç şekilde günlük hayata devam etmenin ayrıcalığını hissedebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P