Türkiye İlk Füzesini Sinop’tan Uçurdu

Türkiye İlk Füzesini Sinop’tan Uçurdu

Türkiye bugün Sinop’ta füze denemesi yaptı. Milli Savunma Bakanı Fikret Işık, Türkiye’de gerçekleşen ilk uzun menzilli füzesi olan Bora’nın Sinop’ta test edildiğini ve başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

Bakan Fikret Işık, konu ile ilgili A haber canlı yayınına katılarak Sinopta gerçekleştirilen bu füze deneyimi hakkında geniş bilgiler verdi. Sinop’ta yapılan bu testin başarılı bir şekilde sonuçlandığını belirten Milli Savunma Bakanı Işık, Türkiye’nn kendi füzesini artık yapabileceği duruma geldiğini belirtti.

Bora İsimli Füzenin Sahip Olduğu Teknik Özellikler

Türkiye’nin ilk füzesi olarak kabul edilen Bora, Roketsan tarafından geliştirilen 610 mm çapına sahiptir. Sistemin çok yüksek teknoloji ürünlerini kullandığı seyrüsefer vede otomatik olaran tercih sistemlerine sahip olmasıyla attıktan sonra uzaklaşma taktiğini kullanıyor. Sistem farklı markaların altında, telsizlerin güç sistemi, seyrüsefer gibi rota izleme sistemlerine sahip. Lojistik altyapısına baktığımızda ve ihtiyaç durumuna göre çok farklı versiyonlarda tasarlanması da mümkün.

Sıradaki Gücümüzün Adı ”Göktuğ” Olacak

Öte yandan Tübitak Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAD), Göktuğ’un Türkiye’nin havadan havaya ateşlenebilen bir füzesini geliştirdi. Güdümlü füzelerin nirvanası olarak benzetilen bu yakıştırma durumun özelliklerini gözler önüne seriyor. Göktuğ isimli bu füzeler doğrudan uçaklardan atılıyor ve bir başka uçağı rahatlıkla vurabiliyor.

Göktuğ isimli bu füze varyant 1 ve varyant 2 gibi farklı menzillerde üretimi sağlanacak. Orta ve uzun menzile sahip olan varyant 1 ve kısa, orta menzile dahip varyant 2 şeklinde olacak.

Bir uçaktan gönderilecek bu füzenin bir başka uçağı vurmanın zor olduğunu ve özel teknolojiye sahip donanımlara ihtiyaç duyulduğu belirtilmiş.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P