Van Bahçesaray’da Çığ Felaketi !

Van Bahçesaray’da Çığ Felaketi !

Son Dakika !

Van Bahçesaray’da İkinci Çığ Felaketi !

Resim
04 Şubat Salı günü Van Bahçesaray kara yolunda meydana gelen çığ felaketinin ikinci gününde tekrar bir felaket daha yaşandı. Salı günü meydana gelen çığ sonucu kar altında kalan  insanlara ulaşma çalışmaları sırasında Çarşamba günü tekrar bir çığ faciası daha yaşandı.

 

Olayın ilk gününde 6 kişi sağ olarak kurtarıldı, 5 vatandaşımız ise hayatını kaybetti. Daha fazla insanı kurtarabilmek için bölgeye gelen kurtarma yetkilileri ve jandarmaların yaptığı çalışmalar sırasında olayın ikinci günü yani Çarşamba gününde tekrar bir çığ felaketi daha yaşandı.

 

Ulaşılan ilk bilgilere göre o sırada çalışmalara katılan 26 vatandaşımız daha hayatını kaybetti. 53 kişi ise yaralandı. Net olmayan bilgilere göre 8 jandarma, 3 korucu, 3 itfaiye eri ve 9 sivil hayatını kaybetti.

 

Bölgedeki kötü hava şartları arama kurtarma çalışmalarını oldukça zorlaştırıyor. Sisli ve soğuk havaya rağmen en hızlı şekilde kar altında kalan insanlara ulaşılmaya çalışılıyor. Oldukça fazla sayıda arama kurtarma yetkilileri ve gönüllüler bölgede çok zor şartlar altında çalışmalarını sürdürüyor.

 

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Bölgede !

 

Yaşanan bu doğal felaket ülkenin gündeminde büyük yankı uyandırdı. Bu sıralar ülkemizde meydana gelen doğal felaketlerde oldukça fazla vatandaşımız etkilendi.

 

Çığ nasıl oluşur ?

Bitki örtüsü az olan dağlık, yamaç bölgelerde karların birikip içeriden veya dışarıdan oluşabilecek tetikleyici unsurlar sonucu karın kayması olarak tanımlanabilir.

 

Bitki örtüsü yoğun ve ağaçlı bölgelerde daha az sıklıkta görünür. Fakat yamaçlarda ne kadar kar birikmesiyle alakalı bir durumdur.

 

Çığdan nasıl kurtulunur ?

Çığ düşmesi diğer doğal felaketler gibi çok sık karşılaştığımız bir durum olmadığı için insanların kafasında çok fazla soru işareti olan bir konu.

Çığ oluştuğu sırada bölgede iseniz ve çığdan etkilenecek bir konumdaysanız yapabileceğiniz belli başlı hareketler mevcut. Bunların en başında oturma pozisyonunda durup dizlerinizi karnınıza doğru çekerek karla birlikte sürüklenmektir. Sürüklenmenin yavaşladığı sırada yerin sert olup olmadığı kontrol edilip ayağa kalkmaya çalışıp güvenli bölgeye gidilmelidir. Diğer bir önemli yöntem ise çığ ile birlikte yüzer gibi karın üstünde kalmaya çalışmaktır. En etkili iki yöntem bunlardır.

 

Resim

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P