Boğaziçi Üniversitesi Protestoları Büyüyor

Boğaziçi Üniversitesi Protestoları Büyüyor

Haliç Üniversitesinde rektörlük yapan Melih Bulu’nun 2 Ocak 2021’de yayımlanan kararname ile Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanması ile kırk bir yıl sonra ilk defa bir rektör üniversite dışından atanmış oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde çeşitli görevlerde bulunan Melih Bulu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2009 yerel seçimlerinde Ataşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. Sonrasın 2015 genel seçimlerinde İstanbul 1. bölge milletvekilliği için aday adaylığını koydu.  İstinye Üniversitesi’nin kurucu rektörü olan Melih Bulu daha sonrasında Haliç Üniversitesi rektörlüğünü yaptı. 1980 darbesinden beri ilk defa üniversite dışından politik geçmişli bir rektörün atanması ise 4 Ocak’ta üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi.

Protestonun ilk gününde ise öğrenciler polisin sert müdahalesi ile, gözaltılarla karşılaştı. Öğrenciler ve akademisyenler ise üniversite içinde ve üniversite dışında protestolara devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan protesto gösterinin başlangıcından kısa bir zaman sonra ise ‘’Arkadaşlar ben öğrencilerle neden görüşeyim? Öğrenciler bu işin içinde değil. Bu işin içinde olan teröristler var. Ne yazık ki öğrencilikle alakası olmayan CHP’nin İstanbul İl Başkanı orada. Kendisi bir DHKP-C militanıdır.’’ açıklamalarında bulundu.

 ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü‘nden Açıklama

Anti-Demokratik bir uygulama olarak görülen Melih Bulu’nun atamasının protestoları sırasında çıkan Kabe tartışmaları ile çevik kuvvet polisi üniversitenin Boğaziçi Güzel Sanatlar ile LGBTİ derneğine operasyon düzenledi. Operasyon ile birlikte dört öğrencinin gözaltına alınması ile içişleri bakanı Süleyman Soylu’nun  LGBTİ bireyleri “sapkın” olarak olarak nitelendirmesi tüm Türkiye’nin ve dünyanın gözlerinin Boğaziçi Üniversitesi’ne dönmesine neden oldu.

Protestolar Türkiye’yi aşarak dünyanın farklı yerlerine sıçradı. Dubai, Münih, Berlin, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç Berlin, Hollanda, Amsterdam, Kanada, Fransa, İrlanda ve bir çok şehirden Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek gelmeye başladı. Türkiye gündemi ve dünyanın gündeminde yer eden Boğaziçi Üniversitesi rekötrlük protestolar ile ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda bakan Türkiye Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan rektörlük protestolarını yakından izlediklerini belirtti. Sözcü protestoların barışçıl olduğuna dikkat çekti. Öğrencilere ve protestoculara karşı kullanılan orantısız güçten, gözaltılardan ve tutuklamalardan endişe duyduğunu belirten sözcü Ned Price homofobik LGBTİ+ söylemlerini kınadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P