Bilim İnsanları Yeni Salgına Karşı Uyardı

Bilim İnsanları Yeni Salgına Karşı Uyardı

Korona virüs, varyantları bir senedir dünyayı etkisine almış durumda. Can kayıplarında ve vaka sayılarında artışlar devam ederken bilim insanları yeni bir virüs tehlikesi hakkında uyarıda bulundu. Bilim insanları ölüm oranları yüzde yetmiş beşleri bulabilen yeni bir salgını tetikleyebilecek Nipah virüsü hakkında vatandaşları uyardı. 

İngiliz gazetesi The Sun’ın yayınladığı haberine göre Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Kentucky Üniversitesi Moleküler ve Hücresel Biyokimya Bölümü Başkanı Dr. Rebecca Dutch Nipal ( Niv) virüsünün başka bir salgına neden olabileceği açıkladı. Nipal virüsün ölüm oranlarının yüzde kırk beş ile yüzde yetmiş beş arasına varabileceğini ve bu ölüm sayılarının korona virüsünden çok daha yüksek olduğunu belirtti.  Dr. Melanie Saville dünyayı korona virüsten çok daha kötü etkileyebilecek, daha büyük sonuçlara neden olabilecek büyük bir salgına hazırlanması hakkında uyardı. 

Hayvanlardan kaynaklı hastalıklar uzmanı olan John Vidal konu ile ilgili dünyanın kara veba çapında büyük bir salgın ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Çevreci yazar John Vidal virüs hakkında hava yolculuğunun ve küresel ticaretin yaygınlığı göz önünde bulundurulduğu zaman virüsün haftalar içinde nasıl yayılabileceği hakkında yorumda bulundu. Küresel pazar dikkate alındığı zaman virüsün haftalar içinde semptomsuz taşıyıcılar ile tüm dünyaya yayılabileceğini ve ülke sınırlanır kapatılıncaya kadar binlerce insan ölümüne neden olabileceğini söyledi.Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre virüsün semptomları arasında; beyin ödemi, nöbetler, kusma gibi etkiler yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hastalık hiçbir semptom göstermeden seyredebiliyor bunun yanında ciddi solunum problemlerine ve beyin iltihabına yol açabiliyor.  Nipal virüsünün kuluçka süresi kırk beş güne kadar uzayabiliyor. Virüsün kuluçka süresinde bulaşıp bulaşmadığı ise hala araştırma konusu. Nipal oldukça çok sayıda mutasyona uğrayabiliyor ve bu nedenle hızla yayılma gerçekleşiyor. Virüs hem yarasa hem de virüslü mango yiyen domuzlar tarafından insanlara bulaşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P