Dogecoin Nedir?

Dogecoin Nedir?

Kripto para şifreleme ile işlemleri güvence altına alan ve nakite alternatif dönüştürme aracı bulunan dijital para birimidir. Bir nevi dijital döviz olan kripto paralar merkezsiz çalışır ve şahıs tarafından yönetilmez. Dogecoin ise sembolü Ɖ ve D, kısaltması DOGE olan bir kripto para birimidir.

Dogecoin logosunda ise internet fenomeni Doge’un esinlendiği Shiba Inu cinsi bir köpek bulunur. Litecoin tabanlıdır. Diğer internet para birimlerine göre ise çok daha hızlı üretilebilir. İlk olarak 8 Aralık 2013 yılında piyasa sürülmüş Dogecoin hesabı için ise yerli veya yabancı kripto para borsalarından birine güvenli üyelik ve kimlik doğrulama gerekiyor. Kayıt işleminden sonr hesapta bulunan cüzdan ile alınmak istenen Dogecoin miktarı kadar para bulundurarak paranın bu hesaba aktarılması gerekir.

DOGECOİN ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Elon Musk Twitter’dan yaptığı dogecoin ile ilgili paylaşımların gün geçtikçe görüntülenmesi de artıyor. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili paylaşımları günlerdir gündem konusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ‘’Dünyanın Gelecekteki Para Birimi’’ anket yayınlayan Elon Musk dikkatleri Dogecoin yönlendirdi. Dogecoin yönelik popülerlik artarken Türkiye’de ise geçtiğimiz hafta Türkiye’de ‘’Dogecoin kaç TL?’’, ‘’Dogecoin nasıl alınır?, ‘’Dogecoin grafik tabloları.’’ aramaları en çok görüntülenenler arasında yerini aldı. 

DEGECOIN YÜKSELİŞİ DİKKATLERİ TOPLADI 

Mühendis ve teknoloji girişimcisi ve Tesla CEO’su ve ürün mimarı olan Elon Musk’ın kripto para Dogecoin hakkında paylaştığı tweet ile paranın piyasa değeri bir gecede arttı. Dogecoin yirmi dört saatte gösterdiği yüzde kırk beşe yakın artış ile dikkatleri üstüne topladı. 2013 yılında piyasaya sürülen kripto para dogecoin fiyatını yüzde kırk beş artış ile 0.013 dolara çıkarmış oldu. 2013 yılında meme token olarak piyasada yerini alan Dogecoin (DOGE) piyasa değeri ise 1.4 milyar doları aştı. Dogecoin günlük ticaret hacmi ise 1.2 milyar doları buldu. Uzmanlara göre yaşanan bu artışın nedenlerinden biri DeFi gelişmesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P