Fitch Türkiye Ekonomisi Hakkında Bu Kez Olumlu Konuştu

Fitch Türkiye Ekonomisi Hakkında Bu Kez Olumlu Konuştu

2018 yılından bu yana Türkiye’de yaşanan ekonomik buhran ve yüksek enflasyon ekonomide dengeleme sürecinin başlamasına yol açmıştı. Alınan önlemler, kemer sıkma politikaları, ekonomik gelişim planları ile turizmi canlandırmaya yönelik hareketler yavaş yavaş karşılığını vermeye başladı. Maliye Bakanı Berat Albayrak Eylül ayında enflasyonun tek haneli rakamlara gerileyebileceğinin sinyalini verdi. Buna karşılık 2019 turizm açısından da gayet iyi geçince ünlü finans derecelendirme kuruluşu Fitch’den Türkiye’ye yönelik olumlu eleştiri geldi.

Ed Parker Değerlendirdi!

Fitch Ratings’in Avrupa Ülke Notları Grubu direktörü Ed Parker ” Türkiye krizden çıkarak etkileyici bir direnç gösterdi ” dedi. Türkiye’de ki genel ekonomik gidişatın olumsuzdan olumlu bir yöne doğru döndüğünü belirten Parker Türkiye’nin cari açığının da hızlı kapanıp pozitife döndüğünü belirtti.

Türkiye Bu Kredi Notunu Haketmiyor!

Konferansa katılanlar arasında da Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyesinden 2 kademe aşağıda bulunan kredi notuna karşı tepkiler yükseldi. Yapılan anketlerde büyük bir oranda Türkiye’nin mevcut kredi notunu haketmediği, yatırım yapılabilir seviyesine çekilmesi gerektiği görüşü yansıdı.

Bir İyi Haberde OECD’den Geldi!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Türkiye ekonomisine dair büyüme öngörüsünü yukarı yükseltti. Türkiye’ye karşı yaptığı bu olumlu görüşe karşın bir çok büyük ülkenin büyüme öngörüsünde düşüşe gidilmesi de dikkatlerden kaçmadı. Özellikle Türkiye’nin 2019 yılı turizm performansının büyüme öngörüsüne büyük katkıda bulunduğu belirtildi.

Ekonomimize dair yabancı kaynaklardan alınan bu veriler ışığında özellikle 2018 yılı sonlarına doğru başlayıp derinleşen ekonomik krize karşı başarılı önlemler alındığını kanıtlar nitelikte. Fitch ve OECD’den gelen iyi haberlerin uzun vade için Türkiye’nin kredi notuna da pozitif yönlü yansıması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P