2Milyar Üyeli Facebook Skandalları Önleyecek

2Milyar Üyeli Facebook Skandalları Önleyecek

Sosyal Medya’nın rakipsiz tek devi Facebook, rakiplerini çok geride bırakarak 2 milyar üyeye dayandı. Hizmet kalitesini arttırarak skandal olabilecek durumlara önlemlerde ayrıca yolda.

2017 yılının ilk çeyreğinde kazancını %49 katlayan Facebook elde ettiği bu gelirleri nerede harcayacak? Dünyanın en büyük sosyal ağı olarak 2milyar üye sayısına çok yaklaşan Facebook adeta rakipsiz devam ediyor. Diğer platformları açık ara geride bırakmayı başlayan sosyal medya devi sistemde yeniliklerin peşini de bırakmıyor. 1.94 milyar üyeyi aşan dev kuruluş çok kısa sürede 2milyar kullanıcıya ulaşacağını belirtiyor. Son yıllar mobil reklam yöntemi ile elde edilen geliri %49 arttıran şirket ekonomik açıdan da oldukça özgürleşti. Günlük kullanıcı sayısını 1.28 milyar seviyesine arttıran sosyal medya sitesi, yılın 2. çeyreğinde site üzerinde reklam alanı kalmayacağından reklam gelirlerinde düşüş bekleniyor. Facebook’a bağlı bir diğer sosyal medya hesabı Instagram ve reklamlarda ciddi büyümeler olduğunu açıklayan Facebook, her ne kadar Instagram gelirlerini açıklamasa da 2 kat civarında büyüdüğünü belirtiyor.

 

Facebook Gelirleri Nerede Kullanacak?

Öncelikle elde edilen gelirler ile Afrika ve Hindistan gibi internet konusunda yetersiz olan bölgelere internet hizmetlerini taşımaya devam edeceklerini belirtiyor. Ayrıca son zamanlarda ciddi artış görülen nefret söylemleri, çocuk istismarı, terör paylaşımları, uyuşturucu teşvik videoları ve mesajlarının Facebook itibarını zedeleyeceğinden ciddi önlemler geleceği belirtildi. Mark Zuckerberg bu konu ile ilgili mücadele için 3bin kişi daha işe alınacağını belirtiyor.

Ayrıca Facebook, daha önce yayınladığı intihar engelleme araçlarını geliştirmeye devam edeceklerini AI sistemi ile intihara yatkın kişileri belirlemeyi hedeflemişti. Bu konuda başarı oranlarının ne olduğu bilinmiyor olsa da, katkısı olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra Facebook, kullanıcılarının sorunları konusunda da rapor edebilecek, şikayetleri, yayın kurallarını ihlal edenlerin tespitinde  karar verme sürecini hızlandıracaktır. En fazla şikayet konularından birisi problemli içeriklere müdahale süresiydi. Bu sürenin kısaltılması ve çok daha hızlı bir şekilde müdahale edilmesi beklenmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P