Astımınız Varsa Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Astımınız Varsa Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Birçok hastalık gibi nadir gözüken bir durum değildir. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de çok sık görülen sağlık sorunlarından birisi astımdır. Adeta bir halk hastalığı haline gelen Astım, birçok nedenden dolayı tetiklenebiliyor. Çok basit bir hastalık gibi gözükebilir lakin durumun ağırlaşması da kaçınılmaz bir gerçektir.

Astım, ev veya işyerlerimizdeki klimadan, sokaklarda dökülen polenlere, deterjan kokusundan, tozlara kadar etkisini gösterebilir. Bazı insanlarda buhar ve yemek kokusunun bile astımı tetiklediği görülmüştür. En sık görülen nedenlere şöyle bir göz atmak gerekirse;

En çok ilkbahar aylarında gözüken ve çocuk, genç yada yaşlı farketmeden en fazla tetikleyen durumlar şunlardır.

1-POLENLER : En fazla bilinen nedenlerden birisidir. Özellikle bahar aylarında çok dikkat edilmesi durumlardan birisidir. Rüzgarında etkisi ile kilometrelerce alanı saniyede kaplayabilecek çiçek tozları, çimenler ve ağaçlar alerjik durumları ve astımı tetiklemektedir. Astım sıkıntısı olan insanların özellikle polenlerden uzak durması önerilmektedir. Eğer polene maruz kalmışsanız evinize vardığınız gibi kıyafetlerinizi çıkartıp kirli çamaşırların arasına atın ve duşunuzu alın.

Astım Krizi2-KLİMALAR : Havaların bahar ayında ısınması ile birlikte astımı tetikleyen nedenler arasında yer alan klimalar tetiklediği kadar, riskli durumları da peşinde sürükleyebilmektedir. Eğer klima kullanıyor ve bakımlarını yaptırmamışsanız bu durum ciddiyetini arttırır. Hatta bu durumun solunum yolu ile bulaşan lejyoner enfeksiyonu hastalığına, zatürreye bile neden olabildiği kanıtlanarak astım ataklarını tetiklediği ispatlanmıştır. Bu durumdan minimum zarar görmeniz için klimalarınızın yıllık bakımlarını yaptırmalı ve doğrudan size üflemesine engel olmanız gerekmektedir.

 

 

3-VİRAL ENFEKSİYONLAR : Hava değişimi yada sürekli bir ısınıp, bir soğuyan havalarda viral enfeksiyonlar boy gösterir. Bu durum astım hastalarını ciddi bir şekilde desteklemektedir. Bu durum hafif bir durum algılanıyor olsa bile hızlı astım atakları peşinden gelebiliyor.

Astım Hava Kirliliği4-HAVA KİRLİLİĞİ : Genellikle kış aylarında sobaların kalkması ile birlikte havaların temizlendiği düşünülür. Fakat bu durum böyle değildir. Özellikle büyükşehirlerde sanayi bölgesine yakın yaşayanlar kimyasal tozlara, dumanlara maruz kalmamaları gerekmektedir. Ayrıca son zamanlar artış gösteren kentsel dönüşüm süresi boyunca yıkılan binaların etrafa dağıttığı tozlar astımı tetiklemektedir. Astımı tetikleyen nedenler arasında ciddiyetini korumaktadır. Uzmanlar bu tür bölgelerde maske ile dolaşılmasını önermektedir.

5- PARFÜMLER, TEMİZLİK ÜRÜNLERİ VE SPREYLER : Oda kokuları, araç kokuları, kullandığımız parfümler ve çeşitli spreyler astım hastalığı için ciddi bir sıkıntı haline gelebiliyor. Özellikle göğüs hastalıkları uzmanları bu konuda çok ciddi sonuçlar alındığını ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiştir.

6- YEMEK BUHARI VE KOKUSU : İlk duyduğunuzda şaşırmış olabilirsiniz fakat bu doğru bir bilgi. Yemek pişirilen ortamların havalandırılmasını öneren uzmanlar bu durumu hafife almamaları konusunda  da özellikle uyarmaktadır.

Astım ve sigara7- SİGARA : En tehlikeli unsurdur. Eğer astım hastası bir insansanız kesinlikle sigara içenlerden ve içilen ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Uzmanların kritik bir duruma sürüklenme durumunun olduğunu belirtiyor.

 

 

8- TOZLU EŞYALAR : Özellikle halılar, perdeler bu konuda ciddi bir sıkıntıdır. Astımı tetikleyen nedenler arasında önemli bir konudur. Gözle görülemeyen tozlar genellikle açık bırakılan pencereler sayesinde dışarıdan içeri giren tozların eşyalara yapışmasıyla ciddi bir sıkıntı olabilir. Özellikle yatak odalarını havalandırdığınızda bu durumu göz önünde bulundurun ve kolay yıkanabilir yorgan, yatak malzemeleri kullanın.

9- FATFOOD VE KATKI MADDELİ YİYECEKLER : Yemekten astım hastalığı tetiklenir mi diye düşünmeyin! Günümüzde kullanılan kontrolsüz gıda malzemeleri yüzünden reflü şikayetlerinde ciddi bir artış görülmüş ve bu reflünün öksürüğü tetiklemesi ile astım krizleri tetiklenmiştir.

10-STRES, AĞLAMAK VE GÜLMEK : Stres ciddi bir nedendir elbet bilmeyen yok. Fakat gülmek ve ağlamak astımı nasıl tetikliyor? Bunun tamamen bronşlarda yaşanan değişiklikler ile bağı vardır. Şişmelere neden olan bronşlar, kasılmaları tetikliyor ve astım hastalığı tetikleniyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P