Bakan’dan Yeni Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Bakan’dan Yeni Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Pandemi ile birlikte 2020-2021 yıllarının büyük bölümünde Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının kararları ile eğitimde uzaktan eğitim modeli yürütüldü. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise yüz yüze eğitim konusunda açıklamalarda bulundu.  Mart ayında geçilmesi hedeflenen yüz yüze planları ise öğrenciler umut ışığı yaktı.

Öğrencilere Umut Işığı Yandı

Covid-19 pandemi nedeni ile 2020 yılının ekim ayında uzaktan eğitim modeli uygulanmaya başladı.  Binlerce öğrenci eğitim hayatına evlerinden bilgisayar karşısında devam etti. Önümüzdeki haftalarda ise açılması beklenen okullarla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise verilerin kontrol dahilinde olduğunu ve bu verilere bakarak karar vereceklerini açıkladı.

Türkiye dahil dünyada bir çok ülkede uzaktan eğitim modeline geçilmesi ile öğrencilerin, öğretmenlerin ve çalışanların sağlıklarını korumak bunun yanında salgının yayılmasını önlemek amaçlandı. Bu süreçte yeni eğitim modeli bazı öğrenciler, eğitmenler ve veliler tarafından daha az verimli olarak nitelendirildi. Ancak uzaktan modelinden en çok dert yanan öğrenciler oldu. Geçmiş bir yılı evden, okuldan, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından uzak geçirmek zorunda kalan öğrenciler heyecanla okula dönmeyi bekliyor.

Okulların % 98’i Dezenfekte Edildi

Vaka sayıları ve günlük veriler ile birlikte tekrar yüz yüze eğitim ile ilgili çalışmalar başladı. Bakan Ziya Selçuk canlı yayında Seda Öğretir ile yaptığı röportaj sırasında açılacak okullardaki öğretmenlerin aşılamasının öncelik alınacağını açıkladı.

Ziya Selçuk okulların açılması ile ilgili her ülkenin kendi koşullarına göre karar vermesi gerektiğine değinerek, Türkiye’de bu kararda vaka sayısı kriterlerinin baz alınacağını söyledi. Türkiye genelinde açılması planlanan okulların temizlik ve dezenfektan malzemeleri depolandı ve okulların yüzde 98’i temiz, dezenfekte edilmiş sertifikası aldı. Merak edilen bir diğer konu olan yaz tatilinin yüz yüze eğitime eklenmesi ile ilgili ise duruma sıcak bakmadıklarını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P