Boğaz Şişliği Nasıl Geçer?

Boğaz Şişliği Nasıl Geçer?

Boğaz şişliği bademcik şişmesi ile ortaya çıkan ve kış aylarının yanı sıra bahar ayları ve yaz ayında da sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Vücudun direnç noktalarından birisi olan bademciğin şişmesi durumunda halsizlik, öksürük, nezle gibi rahatsızlıklar da beraberinde görülmektedir. Boğazı şişenler için tavsiye niteliği taşıyan bir yazı derledik.

Boğaz şişliğine karşı ballı süt!

Boğazı şişen kişilerin rahatsızlıkları ileri boyuttaysa nefes almakta, yutkunmakta dahi güçlük çekerler. Bu noktada sıcak şeyler tüketmek imdada yetişmektedir. Bademciği şişen kişilerin sütü ısıtarak içine bal ve karabiber karıştırması ve bu karışımı içmesi durumunda hızlı bir şekilde boğazda rahatlama görülmektedir. Bu karışımı günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Limon kabuklu zencefil boğaz ağrısına bire bir!

Bir diğer sıcak karışım ise limon kabuklu zencefil çayıdır. Boğaz ağrısını minimuma indiren bu karışım aynı zamanda şişliklerin azalmasını ve balgamınızın sökülmesini sağlamaktadır.

Sigara tüketmeyin, tüketilen konumda bulunmayın!

Boğaz şişliği rahatsızlığı bulunanların yapacağı en yanlış şey sigara tüketmek ya da tüketilen bir yerde bulunmaktır. Boğazlara çok zararı bulunan sigara hem öksürüğünüzü tetikleyecek hem de iyileşme sürecinizi yavaşlatacaktır.

Doğal antibiyotikleri unutmayalım!

Sarımsak ve soğan doğal antibiyotik olarak ünlenen ürünlerdir. Antibiyotik kullanmayı sevmeyenler ve rahatsızlıklar sonrası doktora gitmek yerine kendi evde çözüm arayanlar için sarımsak/soğan en büyük kurtarıcıdır. Sarımsağı soyarak ister çiğ olarak ister ezip su ile karıştırarak tüketmeniz durumunda boğaz şişliğiniz zamanla azalmaktadır.

İnatçı boğaz ağrıları antibiyotiksiz geçmiyor!

Türk insanının en kötü alışkanlıklarından birisi de bilinçsiz ilaç tüketimi ve sağlık kuruluşlarına mesafeli olması. İnatçı boğaz şişlikleri antibiyotik kullanımı olmadan çok zor iyileşmektedir. Bu nedenle sağlığınızı tehlikeye atmamak adına uzman bir hekime görünmeniz hastalığı en kısa yoldan atlatmanız için önemlidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P