Cemre Ne Zaman Düşecek?

Cemre Ne Zaman Düşecek?

Kışın sonlarına doğru bahar ayının yaklaşması ile bahar müjdecisi cemrenin toprağa düşmesi hakkında arayışlar başladı. İlk cemrenin düştüğü tarih, cemre düşmesi en çok arananlar arasında yerini aldı. Yılda üç defa gerçekleşen cemre düşmesinin ilk ikisi gerçekleşti. 2021 yılının ilk cemresi 19 Şubat Cuma günü suya düştü. 

2021 Yılı İçin Cemre Tarihleri

Baharın müjdeleyicisi ilk cemre 19 Şubat Cuma günü düştü. Senede üç defa gerçekleşen cemre düşmesinin ikincisi 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşecek. Senenin son cemresi ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. Kelime anlamı kor ateş olan Cemre Arapça kökenli bir kelime. Halk arasında bilinen anlamı ismi kışın sona ermesi, havaların ısınması ve baharın başlangıcı. Cemre düşmesi ile birlikte halk arasında Hıdırellez olarak bilinen bayram kutlanmaya başlanıyor. 

Nesilden nesile uzun yıllardır aktarılan cemre yedi gün aralıklar ile gerçekleşiyor. İlk cemre havaya, ikinci cemre suya düşerken yılın sonra cemresi toprağa düşüyor. Cemrenin her düşüşü havaların ısınmaya başladığının habercisidir. Böylelikle cemreler ile kışın yavaş yavaş sona erdiği, baharın kapıdan baktığı insanlar tarafından hissedilmeye başlanır. Kelimenin etimolojik kökeni uzun yıllara dayanır. Kor ateş anlamına gelen cemre İslam’da da önemli bir yer tutar. İslam dinine göre cemre Müslümanların hac ibadeti sırasında Mina Vadisi’nde şeytana attıkları taş yığını anlamını taşır. Türk Edebiyatı’nda ise şairler cemre düştüğü zaman yazdıkları övgü şiirleri yazarlar bu şiirlere ise Cemreviye adı verilir.  Cemre olayın tarihçesinde ise Arap halkı göze çarpar. 

Arap halkının soğuk havalarda alçak yerleşim yerlerinde yaşarken, havaların ısınması ile yüksek yerleşim yerlerine göçerler. Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı kış döneminde hayvanların yerleşim yerinden uzakta kalmamaları için göçebe çadırlar onlara yakın düzlüklere kurulur.  Mevsim nedeni ile üç farklı ateş yakılır. Bu üç ateş farklı amaçlara hizmet eder. Birinci ve ikinci ateş hayvanlar için yakılırken, bir adet ateş insanlar için yakılır. Havaların ısınması ile birlikte bu üç ateş teker teker söndürülür. Burada havanın ısınması olayı cemre olarak isimlendirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P