Çift Maske Daha Fazla Korur mu?

Çift Maske Daha Fazla Korur mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde hayatlarına devam etmek zorunda olan vatandaşlar bireysel olarak tedbirleri çeşitlendirmeye başladı. Bu tedbirlerin başında ise çift maske takarak korunmak yer aldı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi çift maske hakkında araştırma için kolları sıvadı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yaptığı araştırmalara göre çift maske takmak iki kat oranla koruma sağlıyor.

Çift Maske Çift Kat Koruma Sağlıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin araştırma sonuçlarına göre çift maske mutasyon ve mutasyonun mutasyonu covid-19 virüslerine karşı çift kat koruma sağlıyor. Araştırma için solunum yapma özelliği bulunan iki yapay insan kullanıldı. Bu iki yapay insandan birine çift maske diğerine ise tek maske takıldı. İki farklı şekilde maske takan bu iki yapay deneğe Covid-19 virüsü püskürtüldü. İki deneğe de aynı uzaklıktan, yaklaşık iki metre uzaklığında Covid-19 virüsü püskürtüldü. Yapılan bu deneyde araştırma sonuçları çift maskenin çift koruma sağladığını ortaya koydu.

Tek maske takan solunum yapabilen yapay insan kafasında tek maskenin virüsten yüzde kırk koruma sağladığı görüldü. Çift maske takan denekte ise maskelerin virüsten yüzde seksen koruma sağladığı görüldü. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi çalışanlarından Dr. John Brooks bu araştırma üzerine açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda çift maske takmanın önemini vurguladı.

Çift Maskeyle Yayılma Riski Azalıyor

Sokağa çıkan herkesin çift maske takması durumda virüsün yayılmasının büyük ölçüde engellenebileceğini kaydetti. Dr. John Brooks herkesin çift maske takması durumda virüsün yüzde doksan beşinin engelleneceğini belirtti. Her geçen gün vaka sayılarının, virüsün aldığı can kayıplarının, Covid-19 ile ilgili mutasyon haberlerinin arttığı son dönemde Dr. John Brooks çift maskenin önemini vurguladı.

Doktor ilk olarak maske kullanımının artırılması ve maskeye erişim imkanlarının artırılması hakkında çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Olabildiğince çok insanların maskeyi en çok verim alabilecekleri şekilde kullanmalarını sağlamak gerektiğine değindi. Çift maskeye ulaşım sağlanamazsa cerrahi maskenin boşluklarını dolduracak şekilde bir bez kullanmanın datek maskenin koruyuculuğunu artırabileceğini değindi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P