Ciro Kaybı Desteği Başvurusu İçin Son Şans

Ciro Kaybı Desteği Başvurusu İçin Son Şans

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan işletmelere verilecek destek ile ilgili sosyal medya hesabından bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan Twitter hesabından yiyecek ve içecek hizmeti veren ve uzun zamandır pandemi yüzünden kapalı olan işletmelere verilecek destek hakkında bazı ayrıntıları paylaştı. Korona virüs nedeni ile uzun zamandır kapalı olan ya da yalnızca gel al paket servis nedeni ile zarara uğrayan işletmelere sunulan ciro kaybı desteği başvurularını 31 Mart tarihine kadar uzattıklarını duyurdu. 

Ciro Kaybı Desteği Başvuruları Başladı

Geçtiğimiz çarşamba günü gerçekleştirilen Kabine Toplansı’nın ardından 6 Şubat günü Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Korona Virüs Salgını Nedeni İle Verilecek Ciro Kaybı Desteği Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı resmi gazetede yayınlandı. Yayınlanan karar ile başvuru süresi 31 Mart’a kadar uzatıldı. Desteğe dair esaslar ise 17 Şubat tarihinde Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Korona Sirüs Salgını Nedeni İle Verilecek Ciro Kaybı Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ Ticaret Bakanlığı tarafından kararlaştırılmıştı. Duyurulan tebliğ kararları ile destek programından kimlerin yararlanabileceğini ve işletmelerin bu destekten nasıl yararlanabilecekleri, destek sürecinin nasıl işletileceği, başvuru süreçleri ve itiraz yolları hakkında ki soru işaretleri giderildi. Destek Programı hakkında kapalı olan konular ise açıklığa kavuşturuldu.  

Yayımlanan Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde bulunan işletmelere korona virüs salgını nedeni ile verilecek ciro kaybı desteğinden 27 Ocak 2021 tarihinden itibaren faal mükellefiyeti bulunan ve 2019 yılına ait cirosu üç milyon ve üç milyonun altında olan 2019 yılına ait cirosuna oranı 2020 yılına ait cirosu üzerinden yüzde elli ve yüzde elli üzerinde bir azalma bulunan, yiyecek veya içecek alanın faaliyet gösteren işletmelere sadece bir defa olacak şekilde ciro kaybı desteği yapılacak. Bu desteğin miktarı iki bin liradan az ve kırk bin liradan fazla olmamak üzere cironun azalan tutarının yüzde üçü oranında oranında olacak. Başvuru sonucunda Ciro Kaybı Desteği alan yiyecek ve içecek faaliyeti gösteren işletmelere ödemeler gelir kaybı desteği mahsubu ile ödenecek. Ciro kaybı desteği gelir kaybı desteğinden fazla ise burada fazlaya ilişkin tutar işletme sahibine ödenecek. Başvurular 31 Mart tarihine kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P