Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılır?

Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılır?

Davet ile katılım gösterilen Clubhouse, son zamanlardaki en büyük çıkışını geçtiğimiz hafta yakaladı. Bu ani artışı Elon Musk’ın sohbetlerden birisine katılması ile sağlayan Clubhouse, verilere göre en çok arananlar arasında yerini aldı. Uygulamayı daha önce kullanmayan kişiler tarafından merak konusu oldu. Silikon Vadisi seçkinleri ve ünlülerin sıklıkla kullandığı ve popüler bir uygulama olan Clubhouse, geçtiğimiz hafta en çok tıklanan uygulamalardan birisi olarak duyuruldu. Bu hareketliliğin sebebi olarak Elon Musk’ın sohbet odalarından birisine katılması gösterildi.

Başarılı girişimci, katıldığı sohbet odasında Covid-19 aşılaması ve bir önceki hafta yaşanan GameStop hadiseleri gibi gündem konularına değindi. Elon Musk’ın bir sohbet odasında olduğunu öğrenen kullanıcılar başka sohbet odalarında bu konuyu ele aldı. Bu durum daha önce hiç Clubhouse kullanmamış kişilerce uygulamanın detaylarının ve kullanımının merak edilmesini sağladı. 

Clubhouse Nasıl ve Hangi Amaçla Kullanılır?

Sesli sohbet uygulaması olarak bilinen Clubhouse, bir moderatörün yönetimi ile gerçekleştirilen sohbet odalarından oluşuyor. Anlık mesajlaşmaya izin verilmeyen uygulamada; kullanıcılar yalnızca sesli sohbet olanağına sahip olabiliyor. Bu da uygulamayı diğer uygulamalardan ayıran bir özellikle olarak öne çıkıyor. Clubhouse kullanıcısı olan herhangi bir kişi bir odada istediği konu üzerine sohbet başlatabilir ve katılımcıları belirleyebilir. Sohbet odasına moderator dahil olur ve konunun gidişatını ve söz haklarını belirler. Katılımcılar konuya dahil olmak isterlerse moderatörün iznini alarak bunu yapabilirler.

Önemli tasarım, buluş, teori gibi konuların ağırlıklı olarak tartışıldığı bu odalar, üst düzey bilim insanları, mühendisler, tasarımcılar ve ünlüler tarafından kullanılırken, uygulamada hiçbir konuşma kayıt altına alınamaz daha sonrasında kullanılmak üzere saklanamaz. 

Clubhouse Hangi İçeriklere Ev Sahipliği Yapar?

Başlarda kurucuların amaçları sadece bilimsel verilerin tartışıldığı bir sohbetler topluluğu olsa da, bu alanı geliştirip başka mecralara da yer vermeye başladı. Daha fazla insanın uygulamayı kullandığı varsayılan kurucular, kitap kulüpleri, müzik odaları, tarihi ve felsefi yaklaşımların tartışıldığı bazı odalar gibi çeşitlilik yaratacak konulara da yer veriyor. Ayrıca birkaç talk show tadında sohbet odası da Clubhouse bünyesinde barınıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P