Cumhurbaşkanı’ndan Kafe ve Restoranlara Destek

Cumhurbaşkanı’ndan Kafe ve Restoranlara Destek

Korona virüsü Türkiye’de ilk görülmeye başladığı zamanlarda, virüsün yayılmasının önüne geçebilmek için kafe restoranların kapanması kararı verildi. Tedbirler ve alınan önlemlerle yayılma oranında düşüş görüldükten sonra, kafe ve restoranlar yeniden açıldı. En son yaşanan gelişmeler, virüsün mutasyona uğraması ve yeniden yayılma göstermesiyle birlikte, yakın zaman içerisinde kafe ve restoranlar tekrar kapatıldı. Alınan bu karardan sonra, işletmecilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek geleceği açıklandı. Erdoğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, esnafa ve işletmecilere maddi destek vereceğini söyledi.

Destek Ödemesi Ciroya Göre Yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu an virüs dolayısıyla mağdur olan ve çalışamayan kafe ve restoranlara destek ödemesi yapacaklarını açıkladı. Erdoğan yaptığı açıklamada, “Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olanlara destek ödemesi yapacağız.” ifadesini kullandı. Destek ödemesinden yararlanmak isteyen işletmecilerin, 2019 yılı içerisinde 3 milyondan daha az ciro yapmış olması şartı konuldu.

Cumhurbaşkanı açıklamasında şunları da söyledi; “Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize, 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olmamak üzere, ciro kaybının yüzde 3’ü oranında destek ödemesi yapacağız. Bu yeni destek kalemimizin tüm işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum.” Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamalarda, aşılanmanın önemine de değindi. Aşılanma oranı arttıkça, korona virüsü ile başa çıkmanın daha da kolaylaşacağının altını çizdi.

Yapılan açıklamalara bakıldığında, işletmelerin yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili henüz bir değişiklik olmadığı görüldü. Kafe ve restoranların şimdilik açılmayacağı, Cumhurbaşkanı’nın bu nedenle destek ödemesi kararına gittiği görüldü. İşletmelerin yeninden ne zaman faaliyete geçeceğine ilişkin, henüz yetkili isimlerden herhangi bir açıklama gelmedi. Cumhurbaşkanı da açıklamalarında bu konuya ilişkin bir bilgi vermedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P