Elektrikli Araba Devi Tesla İflas Mı Ediyor?

Elektrikli Araba Devi Tesla İflas Mı Ediyor?

Dahi kurucusu Elon Musk’ın göz bebeği olan şirketi Tesla’ya ard arda kötü haberler geliyor. Büyük beklentilere , büyük yatırımlara rağmen karlılık yerine zarar açıklayan Tesla’nın kredi notu ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından düşürülmüştü. Ünlü borsa yorumcuları ise Tesla’nın ani bir çıkış yapmazsa kısa bir süre sonra batacağını ön görüyor!

İlgi Yüksek, Performans Düşük

Tesla elektrikli araba takipçileri tarafından sektörün amiral gemisi olarak görülüyor. Aynı zamanda Paypal, Space X gibi oluşumların da kurucusu olan deha kurucusu Elon Musk ise şirketin borsada değerlenmesinde , yatırımcılara güven aktarmada en önemli unsur olarak lanse ediliyor. Ancak dahi kurucu ve büyük yatırımlara rağmen Tesla satış rakamlarında çok geri kalıyor. Geleceği elektrikli arabalar ile inşa edeceğini söylemesine rağmen bu alanda beklentileri karşılayabilen bir ürün çıkartamadı.

Hedef 20 Bin Üretim 360

Hisselerin düşüşünde tutulmayan sözler de büyük önem arz ediyor. Tesla Model 3’den 20 bin adet üretileceği sözü verilirken 360 gibi komik bir sayıda kalınması da şirketin beklentileri karşılamada yetersiz olduğunu gösteriyor. Pahalı otomobilleri sebebi ile eleştirilen Tesla halka inmek amacı ile ürettiği otomobillerinde de gerekli dönüşü alamadı.

Hisse Değeri 50 Milyar USD’yi Aşarken Uyarılar Gelmişti

Tesla geçtiğimiz aylarda değerini 50 milyar USD üzerine çıkarmıştı. Borsada inanılmaz derecede destek gören Tesla , en parlak günlerinde dahi analistler tarafından balonlaştırılmak ile suçlanmıştı. Şirketin değerinin bir kaç milyar USD olması gerekirken 50 milyar USD’ye tırmandırılması konusunda uyarıda bulunan ünlü borsa analistleri şimdi de iflasın kaçınılmaz olduğunu savunuyor..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P