İstanbul Depremi – Uzmanlar Açıklama Yaptı!

İstanbul Depremi – Uzmanlar Açıklama Yaptı!

26.09.2019 Perşembe günü 13:59 da merkez Silivri olmak üzere İstanbul ve yakın iller 5.8 büyüklüğünde, 7 km genişliğinde bir depremle sallandı. Günlük hayatına devam eden İstanbul deprem ile korku dolu dakikalar yaşadı. Yaşanan bu deprem ile Türkiye unuttuğu veya unutmak istediği bir gerçeği daha hatırlamak zorunda kaldı.

İstanbul Valisi Deprem İle İlgili Açıklama Yaptı

Yaşanan deprem sonrası evlerde ve binalarda hasarlar meydana geldi. Bazı binalara ise girilmesi tehlikeli olduğu için binalar tahliye edildi ve girilmesi engellendi. Bunun üzerine akşam saatlerinde İstanbul valisi Ali YERLİKAYA “İstanbul 5.8 büyüklüğünde bir deprem ile sallandı. Bu deprem sonrasında ihbar hatlarımıza herhangi bir hasar ihbarı yapılmadı. Ancak kurulan kriz masası ile bizler hasar tespiti yapacağız, sizlerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacağız. Yarın ise hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Eğitim-öğretim de kaldığı yerden devam edecektir.” dedi.

Fakat valinin yaptığı açıklamada insanları teskin etmedi. Gece saatlerinde ise park ve bahçeler insanlarla dolmaya başladı. İstanbullular yaşadıkları korkunun devam ettiğini, gece aynı şeyle tekrar karşılaşmak istemediklerini, evlerine girmeye korktuklarını söyledi.

Uzmanlar Açıkladı

Birçok uzman ise yaşanılan deprem sonrasında, depreme çarpık kentleşmenin, her bina için imar affı yapılmasının da etkili olduğunu belirtti. Fay hattının kırılması sonucu depremin meydana geldiğini belirten uzmanlar hasarlı binalardan uzak durulması, girilmemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca gece artçı depremlerin de gece boyu devam ettiğini belirtti.

Uzmanlar son olarak ise fikir birliği yaparak deprem riskini azaltmak için birey ve devlet olarak herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Deprem Çantanız Hazır Mı? Toplanma Alanlarını Biliyor Musunuz? Hasarlı Binayı İhbar Ettiniz Mi?

Deprem sonrasında birçok vatandaş başta kendi eksikliğinin sonra ise bulunduğu şehir yönetiminin eksikliğini dile getirdi.

Deprem sonrası akla gelen ilk soru deprem çantanız hazır mı sorusu oldu. Ancak birçok kişi buna olumsuz cevap verdi. Her evde deprem sonrasında hayatı devam ettirebilecek temel gereksinimlerin içinde olduğu bir çantanın bulunması gerekir.

Deprem anında birçok kişi toplanma alanı aradı. Burada da başka bir sorunla karşılaştık. Toplanma alanını bilmeyen kişi sayısı oldukça fazlaydı. Toplanma alanın AFAD, e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Deprem sonrası başta eski binalar olmak üzere bazı kamu binalarında da hasarlar meydana geldi. Hasar gören binaların ise valilik ve AFAD aranıp ihbar edilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P