İstanbul Depremi Yaklaşıyor mu?

İstanbul Depremi Yaklaşıyor mu?

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İstanbul depremi ve çevre bölgedeki hareketlilik hakkında açıklamalarda bulundu. Son dönemdeki yoğun depremler ve depremlerin getirileri jeofizik çalışmalarının takipçi sayısının artmasına neden oldu. Türkiye en son 27 Aralık tarihinde Elazığ’da 5,5  30 Ekimde’ Ege Denizi’nde 6.9 büyüklüğünde depremler ile kalıcı hasarlar almıştı. Prof. Ahmet Ercan bu depremler hakkında açıklamalarının yanında büyük İstanbul depremini hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ege Depremi Tehlike Yaratmaya Devam Ediyor

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki Sisam depreminin 118 can kaybına neden olduğu açıklamalarına başlayan Profesör bu depremin artçıları hakkında uyardı. Depremin artçılarının en az önümüzdeki iki yı daha devam edeceğinin yanında bu depremlerin yüklüğünün 5.5, 6.0’a kadar verebileceğini söyledi. Bu sarsıntıların duyumunun güçlü ancak yıkıcı olmayacağını ekledi. Ülkenin batısı hakkında ise Midilli’de en son 2018 yılında deprem olduğu ve bu depremin büyüklüğünün ise 6.3’e ulaştığı ancak yıkıcı bir etki bırakmadığını söyledi. 2013 yılındaki depremden sonrada bölgede deprem beklendiğini belirten uzman yapıların depreme karşı yorgunluğuna değindi. Özellikle İzmir bölgesinde bulunan yapıların depremler devam ettikçe tehlikelerinin artacağını söyledi.

Prof. Dr. Özgün Ahmet Ercan Sivas ve Kayseri  depremi hakkında da açıklamada bulundu. Burada meydana gelen depremlerin Karaağıl odaklı olduğunu ve depremin 5.0 büyüklüğünden küçük olduğunu belirtti. Depremin Gemerek çevresinde Deliler Kırığı olarak meydana geldiğini söyledi. Deliler Kırığı olarak isimlendirilen fay hattının Mersin’den başlayarak Sivas’a yöneldiğini bu krıktan ise deprem sonra bir sarsıntı beklemediğini söyledi. Fay hattının üretebileceği en büyük depremin ise maksimumun 5.5. büyülüğünde olacağını belirtti.

“Marmara Denizi’nde 2045’ten Önce Büyük Deprem Yok”

Prof. Dr. Ercan gündemden düşmeyen büyük İstanbul depremi konusunda yaptığı açıklamalarda Marmara Denizine dair yapılan açıklamaları çığırtkanlık olarak nitelendirdi. Geçtiğimiz 22 yıldır her an deprem bekleyen profesörlerin tahminlerinin gerçekleşmediğine değindi. Son olacak Profesör 2045’ten büyük bir Marmara depremi beklemediğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P