İstanbul’da Son Vaka Sayıları Korkutuyor!

İstanbul’da Son Vaka Sayıları Korkutuyor!

Geçtiğimiz bir yılı etkisi altına alan covid-19 virüsü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini sürdürmeye devam ediyor. Binlerce kişinin ölümüne neden olan onbinlerce kişiyi enfekte eden virüsün mutasyona uğraması ise en dişlerin büyümesine neden oldu. Bazı testlerin mutasyona uğrayan virüsün tekrar mutasyona uğraması ise aşı çalışmalarında hızlanmaya gidilmesine neden oldu. Mutasyon virüsün çok hızlı yayılması nedeni ile ise her yaştan insan risk grubu haline geldi. Dünyada ve Türkiye’de pandemi tedbirleri alınmaya devam ediyor ancak Türkiye’de korona virüs tablosunun renkleri virüsün Türkiye’de etkisinin hangi boyutta devam ettiğini gözler önüne seriyor.

Türkiye Covid-19 Hastası Tablosu

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması Türkiye’de korona virüsün hangi şehirde yoğunlaştığını hangi şehirlerde ise azaldığını, hangi şehirlerde yaşayan insanların daha fazla risk altında olduğuna bilgi erişimi sağlıyor. Bu uygulamaya göre büyük şehir en büyük tehlikeyi taşıyor. Başta İstanbul, Ankara olmak üzere İzmir, Zonguldak, Konya’da da yoğunluğun oldukça fazla olduğu görülüyor. 3 Şubat 2021 tarihinde görülen toplam vaka sayısı sekiz binin üzerinde.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden yapılan paylaşıma göre ise geçtiğimiz 24 saatte 148 bin 192 Kovid-19 testi yapıldı. Bu testlerin sonucunda ise  8 bin 102 kişinin testi pozitif çıktı. 3 Şubat 2021 tarihinde ise 117 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye’de toplam iyileşen hasta sayısı günümüz itibariyle 2 milyon 387 bin 384. Haftalık verilere göre Türkiye Covid-19 tablosu ise bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,9, yatak doluluk oranı yüzde 45,4, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 59,1, ventilatör doluluk oranı yüzde 27,1, ortalama temaslı tespit süresi 6 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,9 şeklinde açıklandı. Uzun bir zamandan sonra ilk defa korona vakalarında bu denli görülen artış ise gözlerin alınan önlemlerin uygulanma ve yeterliliğine, yeni tip korona virüse ve aşılama hızına çevirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P