Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Bildiğiniz gibi son derece farklı pasaport türleri bulunmaktadır. Bunlara örnek bordo ve yeşil pasaportu gösterebiliriz. Peki yeşil pasaport nedir, biliyor musunuz? Yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklıdır. Minimum 5 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bunun yanında daha fazla dolaşım gücüne sahiptir. Biliyorsunuz ki yeşil pasaport devlet memurlarına verilir gibi bir düşünce toplumda hakimdir. Peki ama bunun geçerlilik payı bulunur mu? Daha doğru bir deyişle, kimler yeşil pasaport alabilir, biliyor musunuz? Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, hemen yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Olanlar

Daha fazla dolaşım gücüne sahip olan ve süresi daha uzun olan yeşil pasaport için bazı gerekli olan şartlar mevcuttur. Bu şartları merak ettiğinizi biliyoruz. Yazımızın devamında bulunan maddelerde nelerin gerekli olduğunu çok daha iyi göreceksiniz.

  • Devlet memurlarının yeşil pasaport alabildiği doğrudur ancak bu yeni bir memur olmuş kişi için geçerli değildir. Öncelikli olarak belirli bir kıdeme gelmiş olması gerekir. Yani en yüksek derecenin 1 olduğunu biliyorsanız, 1. 2. ve 3. Derece kadrolarda olan devlet memurlarına yeşil pasaport verilmektedir.
  • Devlet memurlarının yanında görev süreleri boyunca siyah pasaport kullanan TBMM üyeleri, görevleri bittikten sonra yeşil pasaport kullanmaktadırlar. Yani eski TBMM üyelerinin yeşil pasaport aldıklarını söylemeliyiz.
  • Bakanlar da aynı TBMM üyeleri gibi siyah pasaportlar kullanırlar. Görevleri bittikten sonra onlar da aynı şekilde yeşil pasaport kullanırlar.
  • Sözleşmeli olarak devlet memuru olan kişiler yeşil pasaport kullanmaktadırlar. Tabii bunun da gerektirdiği bazı özel durumlar bulunmaktadır. Tıpkı kadrolu çalışanlar gibi onların da 1. 2. ve 3. Derece kadro karşılığı çalışıyor olması gerekir.
  • Belediye başkanları görev yaptıkları süre zarfı içerisinde yeşil pasaport kullanırlar. Yani ilk ve ilçe belediye başkanlarının görevleri bitene kadar yeşil pasaport kullandıklarını söylemeliyiz.
  • Eğer ki belediye başkanı 1. Derece olarak emekli olduysa, onların da emekli iken yeşil pasaport kullanmaya hakları bulunmaktadır.

Yukarıda yeşil pasaport alabilen kişilerin listesini verdik. Eğer siz de bu listeye giriyorsanız, yeşil pasaportunuzu alabilir ve çok daha rahat bir şekilde dolaşım sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P