Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Süresi Güncellendi

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Süresi Güncellendi

Geçtiğimiz çarşamba Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yürütücülüğünde Kabine Toplantısı gerçekleştirildi. Kabine Toplantısı sonucunda yeni normalleşme süreci hakkında kararlar açıklandı. Mart ayında başlayacak olan kademeli normalleşme sürecinde şehirler vaka tabloları ve aşı istatistiklerine göre sınıflandırılacak. Sonrasında normalleşme adımları, eski hayata geri dönüş adımları atılacak. Normalleşme sürecinin yakın takipçileri iş yeri sahipleri ise sürecin ayrıntılarını bekliyor. Kabine Toplantısı’nda alınan kısa çalışma ödeneği başvuru süresi ise Cumhurbaşkanı kararı ile resmi gazetede yayımlandı. 

Başvuru Süresi Resmi Gazetede Yayınladı

Aylardır kapalı olan işletmelerin gözü geçtiğimiz çarşamba gerçekleşen Kabine Toplantısı’ndaydı. Toplantı sonucu açıklanan kararlara göre şehirler dört sınıfa ayrılacak. Düşük, orta, ileri, riskli olarak sınıflandırılan şehirlerde ise vaka tabloları ve aşı çalışmalarına göre kademeli olarak normalleşme süreci başlatılacak. Normalleşme sürecinin detayları ile işletmelerin ne zaman ve nasıl müşterileri ile buluşacağı, hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları ve yüz yüze eğitimin detayları önümüzdeki günlerde açıklanacak. İşletmeleri normalleşme süreci kadar ilgilendiren bir diğer unsur kısa çalışma ödeneği hakkında uzatma süresi bugün resmi gazetede yayımlandı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021’e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. 


Yeni Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hakkında karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onayı ile resmi gazetede yayımlandı. Yayımlanan karara göre  4447 sayılı “İşsizlik Sigortası Kanunu”nun geçici 23’üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesi ile kısa çalışma ödeneği başvuru süresi 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. Daha sonra ise bu süre Kanun’un ek 2’nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmadı. İşsizlik Sigortası Kanunu”nun geçici 23’üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesi ile kısa çalışma ödeneği başvuru süresi 22 Aralık 2020 tarihli ve 3317 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Mart 2021 tarihine uzatıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P