MUTASYON VİRÜS TEKRAR MUTASYON GEÇİRİYOR

MUTASYON VİRÜS TEKRAR MUTASYON GEÇİRİYOR

Son bir yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 hakkında bilim insanlarının son açıklamaları endişe yarattı. Bu açıklamalara göre son derece hızlı yayılan korona virüs varyantında yeni bir değişiklik gözlemlendi. Korona virüs varyantının varyantı kaygı ortamını tetikledi. Korona virüs mutasyonu B 117’nin enfekte hızının oldukça fazla olması, tedbirler üzerinde değişikliğe gidilmesine neden olmuştu. Mutasyon virüsün oldukça hızlı yayılması her yaş grubunda risk grubu haline getirmişti. Mutasyon virüste aşı araştırmaları bilim insanları tarafından hızlandırılmıştı.

İNGİLTERELİ BİLİM İNSANLARININ SON ARAŞTIRMALARI ENDİŞE YARATTI

İngiltereli bilim insanları tüm ülkede ve dünyada hızla yayılmaya başlayan mutasyon virüs hakkında endişe verici yeni gelişmeleri mutasyon gelişmelerini açıkladı. Bu gelişmeler dünyada yapılan bazı örnek testler arasında Brezilya ve Güney Afrika’da E484K virüsü tespit edildi. Virüsün yeni mutasyonu nedeniyle bu bölgelere yeni seyahat yasakları getirildi. Bu yasakların yanı sıra yeni test programları başlatıldı. Korona virüsten kaynaklı ölüm sayılarının arttığı son dönemde mutasyon virüs endişelerine bir yenisi daha eklenmesi virüs çalışmalarının hızlandırdı. Uzmanlar, İngiltere’de E484K mutasyonun görüldüğü çok az varyant vakası olduğunu söylüyor. Bilim insanlarına göre, bu durum bu varyantın tüm versiyonlarında mutasyon olduğu anlamına gelmiyor. Yeni varyantların ortaya çıkması ya da bunların değişmeye devam etmesi beklenmedik bir şey değil. Tüm virüsler, çoğalırken mutasyona uğruyor.

Leicester Üniversitesi’nden virüs uzmanı Dr. Julian Tang’ ın yaptığı açıklamalarda pandemi önlemlerine dikkat etmeye vurgulayarak virüsün mutasyonlarının önüne geçilebileceğine dikkat çekti. Dr. Julian Tang alınan önlemlere dikkat edilmemesi halinde, virüs mutasyonlarının artırabileceğini belirtti. Yapılan bir takım araştırmalara göre aşının mutasyonun varyantlarında da etkili olabileceğini gösteriyor. Bu araştırmalar yeni mutasyon virüs E484K bağışıklık sisteminden kaçmasında etkili olabileceğini gösteriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P