Öğrenciler Uzaktan Eğitimden Memnun

Öğrenciler Uzaktan Eğitimden Memnun

Yükseköğretim Kurulu geçtiğimiz haftalarda öğrenciler ve eğitmenler arasında bir anket gerçekleştirdi. Bu anketin konusunu ise öğrencilerin ve eğitmenlerin uzaktan eğitim modelini mi, yüz yüze eğitim modelini mi tercih ettikleri oluşturdu. Yüksek Öğretim Kurulu’nun anket sonuçlarına göre öğrenciler ve eğitmenlerin büyük bir kısmı bahar döneminde de uzaktan eğitimin devam etmesini istiyor. 

Öğrenciler ve Akademisyenler Uzaktan Eğitimden Yana

Yükseköğretim Kurulu geçtiğimiz hafta online eğitimler hakkında bir çevrimiçi anket başlattı. Öğrencilere ve öğretim görevlilerine sunulan çevrimiçi ankete 201 üniversiteden 1 milyon 255 bin öğrenci ve 27 bin 820 öğretim görevlisi katıldı. Yükseköğretim Kurulu anketine katılan öğrencilerin yüzde 74’ünü lisans öğrencileri oluşturuken yüsek 22’sini ön lisans yüzde 1’lik kesimini ise doktora öğrencileri oluşturdu. Ankete katılan öğretim görevlilerinin ise yüzde 32’sini fen ve mühendislik bilimlerinde çalışan kişiler oluştururken yüzde 45’ini sosyal bilimciler oluşturdu. 

Öğrenciler Uzaktan Eğitimden MemnunÖğrencilerin %47’si Uzaktan Eğitimi Seçti

 Ankete katılan öğrencilerin yüzde 83’ü uzaktan eğitime erişim için gerekli olarak elektronik cihazlara sahip olduğunu belirtti. Bu rakam öğretim görevlilerde ise yüzde 97’yi buldu. Öğretim görevlilerinden yüzde 97’si uzaktan eğitime erişim için gerekli olarak elektronik cihazlara sahip olduğunu belirtti. İnternet erişimi hakkında ki sonuçlar ise; öğrencilerin yüzde 89,6’lık kesiminin internet erişimi varken, eğitim görevlilerinde bu oran yüzde 97. Anket sonuçlarına göre ankete katılan öğrencilerin sadece yüzde 25’i uzaktan eğitim modelinin eğitim hayatında olumlu sonuçlar getirdiğini düşünüyor.  Öğrencilerin yüzde 37’si ise online eğitimin ile kendilerine ve derslere daha fazla vakit ayırmalarını sağladığını düşünüyor. Yüz yüze eğitim konusunda sonuçlar birbirinden çok uzak değil. Anket sonuçlarına göre yüzde 27’lik bir kesim yüz yüze eğitim taraftarı iken, yüzde 47’lik kesim uzaktan eğitim modeline bahar ayında da devam edilmesinden taraf. Yüzde 26’lık bir kesim ise eğitiminde karma olmasında, yani hem yüz yüze hemde online olmasından yana. Öğrencilerin yüzde 29‘u ise salgın sonrasında da eğitimin online olmasından taraf. Salgın sonrası eğitimin karma olmasını isteyenler ise yüzde 25.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P