Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

İslam dinine göre Kuran-ı Kerim ayetlerinin Hz. Muhammed’e inmeye başladığı zaman olarak kabul edilen on bir ayın sultanı olarak nitelendirilen Ramazan ayı için geri sayım başladı. Ramazan ayının başlangıç tarihini merak edenler de araştırmaya başladı. 2021 Ramazan ayı 13 Nisan günü başlayacak. 

2021 Yılı Ramazan Ayı 13 Nisan Günü Başlıyor

İslam dinini kabul edenlerin heyecanla beklediği Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Bu yıl Ramazan başlangıç tarihi 13 Nisan, Salı günü.  Kur’an’ın ilk ayetlerinin Hz. Muhammed’e vahiy edildiği Kadir Gecesi ise 8 Mayıs Cumartesi günü. Bu yıl Ramazan Bayramı Arefesi 12 Mayıs Çarşamba. Bayramın ilk günü 13 Mayıs Perşembe, bayramın son gün olan üçüncü günü ise 15 Mayıs Cumartesi. 

Müslümanlar için Kadir Gecesi ve bu gecenin içinde bulunduğu ay, Ramazan ayı oldukça önemlidir. Kur’an’ın 97. süresi olan Kadir Suresi’nin ilk üç ayetinde Kadir Gecesi’nin önemi vurgulanır. Şüphesiz, biz O’nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır denmektedir. Müslümanların bu ay oruç tutması farzdır. Bu ayda otuz gün boyunca oruç gün doğumundan gün batımına kadar oruç tutulur. Ramazan ayı boyunca boyunca müminlerin her türlü kötülükten uzak durulması emredilmişı ve iyiliğe ibadete, paylaşmaya yönlendirilmiştir. Ayetlere göre Ramazan oruç ayıdır ve Ramazan Kur’an ayıdır. Ayrıca Ramazan ayı Kur’an’da anılan tek aydır. İnananlara göre Ramazan, ilmin, inancın, ibadetin, ahlâkın, dayanışmanın ayıdır, Ramazan kardeşliğin daha da olgunlaştırılabilmesi için Müslümanlara ikram edilmiş bereketli bir dönemdir. 

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2021 Yılı Ramazan Ayı Takvimi

Ramazan Başlangıcı – 13 Nisan Salı

Kadir gecesi – 8 Mayıs Cumartesi

Ramazan Bayramı Arefesi- 12 Mayıs Çarşamba

Ramazan Bayramı 1. Gün- 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. Gün- 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. Gün- 15 Mayıs Cumartesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P