Tarihteki En Önemli 10 Kadın

Tarihteki En Önemli 10 Kadın

Tarihin En Önemli 10 Kadını

Bazı kadınlar tarih boyunca yaptıkları devrimler ile tarihin akşını değiştirmeyi başarmıştır. Yaşadıkları hayatlar ve buluşları ile bugüne kadar gelmeyi başarmış kadınlar arasından sizin için seçmeler yaptık. Bu kadınların her biri bulunduğu tarihte adından sıkça söz edilerek günümüze kadar ulaşmış kişilerdir.

1.Hürrem Sultan

Birçok kişinin tarih kitaplarından ve dizilerden tanıdığı Hürrem Sultan, Osmanlı imparatorluğuna 15’li yaşlarında getirildi. Kanuni Sultan Süleyman’ın baş hasekisi ve yedi evladının annesi olarak tanınan Hürrem Sultan, kadınların saltanatını başlatarak zekası ve güzelliği ile nam salmıştır. Entrikalarla yaşadığı hayatı operalara, tiyatro ve filmlere konu oldu.

2. Kleopatra

Güzelliği ile ün salan Kleopatra M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşamıştır. Mısır kraliçesi olarak devam ettiği hayatına 18 yaşında babasının vefatıyla sahip oldu.

3. Marilyn Monroe

20. yüzyılın en önemli sinema sanatçıları arasında yer alan Marilyn, Los Angeles şehrinde doğup büyümüştür. Hayatı boyunca oynadığı filimler de “Aptal Sarışın” olarak tanınmasının yanı sıra seksiliği ile ön plana çıkmayı başardı.

Rahibe Teresa4. Rahibe Teresa

Hayırseverler Misyonerler Cemiyetinin kurucusu olan Rahibe Teresa, iki hastayı iyileştirmesi üzerine Papa Franciscus tarafından Azize İlan edildi. Hindistan’da 1000 kişiyi kurtarmayı başararak tarihe adını yazdırmayı başarmıştır.

4. I. Elizabeth 

Yaşamı boyunca hiç evlenmeyen I.Elizabeth “Bakire Kraliçe” olarak da tanınıyor. 1558 yılında tahtına geçen Elizabeth Fransa’da da sembolik kraliçe kabul ediliyordu.

5. Prenses Diana

Prensesliği süresince yaptığı hayır işleri ile oldukça tanınan ve sevilen Diana, 20. Yüzyılda kendinden fazlası ile söz ettirmeyi başardı. Hümanist ikonlar arasında yer edinerek günümüzde bile adından sıkça söz edildiği görülmektedir.

6. Helena Rubinstein

Çiftlikle çalıştığı dönemlerde, kadınların yüzündeki yanıkları hazırladığı kremler sayesinde iyileştirmeyi başaran Helena, Sidney’de açtığı güzellik salonuyla yüksek kazançlar elde etti. Kazançlarının ardından Londra’da 1908 yılında açtığı merkez sayesinde şöhret sahibi olmayı başardı.

7. Sappho

Tarihin ilk kadın edebiyatçısı olarak tanınan Sappho aynı zamanda Afrodit’in rahibeleri arasında yer alıyordu. M.Ö 570 yıllarında yazmış olduğu şiirlerle kendinden söz ettirmeyi başardı.

8. Amelia Earhart 

1897 yılında doğan Amelia, Atlas Okyanusu’nu uçakla geçmeyi başaran ilk kadın olarak tarih sayfalarında yerini alıyor. 1937’de kaybolan Amelia’nın 1938’de resmen öldüğü ilan edildi.

9. Harriet Beecher Stowe

1811 yılında doğan Harriet Beecher Stowe, tarihe adını yazdığı kitap sayesinde duyurmayı başarmıştır. Kölelik dönemlerinde başkaldırıyı halka yayması ile tanınıyor.

10. Susan B.Anthony

Kadınlara oy vermesi adına yaptığı çalışmalarla tanınan Susan B.Anthony, öncü kadın hakları savunucusu olarak tanınıyor. Kadın giyimindeki kısıtlamalar ve kölelik karşıtı olarak yaptığı protestolar ile kendinden oldukça söz ettirmeyi başarmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P