Uzaya Kimin Çıkacağı Açıklandı

Uzaya Kimin Çıkacağı Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Milli Uzay Programı’nı ‘Gökyüzüne Bak Ayı Gör’ sloganı ile duyurdu. Program ile amacın uzaya ilk kez bir Türk göndermek olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, Milli Uzay Programı kapsamında uzaya gönderilecek Türk hakkında merakları gidermedi. Astronomi uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre uzaya gidecek Türk vatandaş  havacılık tecrübesi olan bir pilotta olabilir, genç bir bilim insanı da olabilir.

Astronomi Uzmanlarından İlk Değerlendirme

Milli Uzay Programı’nda Türkiye’nin önümüzdeki on yılda uzaydaki vizyon, strateji ve hedefleri yer alıyor. Programın ilk hedefi ise cumhuriyetin 100. yılında Ay ile ilk teması kurmak ve ilk defa biz Türk göndermek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda amaçlarının 2023’ün sonunda yerli üretimi milli ve özgün roket ile Ay’a ulaşmak, Ay’a sert iniş yapmak ve ilk Türk vatandaşı Ay’a göndermek olduğunu söyledi. Açıklamalar üstüne ise uzaya gidecek ilk Türk astronotun kim olacağı ise merak konusu oldu. Astronomi uzmanları ise uzaya gidecek ilk Türk’ün kim olabileceğini değerlendirdi.

Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük verdiği röportajda   Uzaya gönderilecek Türk vatandaşının seçimi önemli olduğuna değindi.Bu seçimin elbette şartları olacağını söyleyen Profesör Doktor başka ülkelerde seçimlerin  havacılık tecrübesi olan ve kabiliyeti olan pilotlardan yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın Türk vatandaş istediğini ve şartları sağlayan astronotlar arasından seçim yapılacağını belirtti. Uzay çalışmalarının ülkelerin tek başına yürüttüğü bir çalışma olmadığını belirten İbrahim Küçük belli eğitimlerin yurt içinde belli eğitimlerin ise yurt dışında alınabileceğini söyledi. Milli Uzay Programı’na göre ilk hedef 2023 yılında Ay’a gidiş ve sert iniş. Burada önemli olan husus ise Ay’a ulaşmak, uygun fırlatma. Buradan elde edilen tecrübeler ile ikinci hedef 2028 yılında Ay’a yumuşak iniş yapmak.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tansel Ak uzaya gönderilecek Türk pilot sağlıklı genç bir bilim insanı da olabilir askeri personel de olabileceğine değindi. Orada ne yapılacağının önemli bir konu olduğunu vurgulayan Profesör uzun eğiti süreleri ve sağlık kısıtlamalarından bahsetti. Pilotun hızlandırılmış ve bir yıldan aşağı sürmeyecek eğitimlerde başka ülkeler ile ortaklık sağlanarak gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P