Whatsapp’tan Yeni Gizlilik Politikası Açıklaması

Whatsapp’tan Yeni Gizlilik Politikası Açıklaması

Whatsapp’ın güncelleme ile ile getireceği gizlilik kararı hakkında açıklamaları son dönemde oldukça tepki görmüş, uygulama kullanıcıları başka platformlara yöneldi. WhatsApp konu hakkında gizlilik politikasını kabul etmeyen uygulama kullanıcılarının hesaplarının ne olacağı sorularına cevap verdi. 

Gizlilik Sözleşmesi Onaylanmazsa Kullanıcı Hesapları Kapatılacak

En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan WhatsApp hemen hemen dünyanın tüm ülkelerin aktif olarak kullanılıyor. Facebook tarafından satın alınan ve Facebook bünyesinde hizmet veren uygulama bir mesajlaşma platformu. WhatsApp’ın geçtiğimiz aylarda bir güncelleme duyurdu. Güncelleme ile kullanıcılarına gizlilik sözleşmesi uygulama kişisel bilgilerin kayıt altına alınmasına vesile oluyor. Uygulama duyurduğu güncelleme ile ise çoğu kullanıcının tepkisini topladı. WhatsApp kullanıcı tepkileri neden ile güncelleme tarihini 15 Mayıs 2021’e erteledi. WhatsApp gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs’a kadar güncellenmeyen uygulama kullanıcılarının hesapları hakkında gelen soruları yanıtladı. Gelen yanıtlara göre 15 Mayıs’a’ kadar gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıların hesapları birkaç gün boyunca hesaplarına gelecek mesaj, arama bildirimlerini yalnızca bildirim olarak görebilecek. Gelen bildirimleri açmak için ise uygulamayı kullanamayacak. 

Güncelleme tarihinden itibaren yüz yirmi gün gün içerisinde kullanıcılar pasif kullanıcı olacaklar. Kullanıcıların pasif oldukları süre boyunca güncellemeyi ve gizlilik politikasını onaylama şansı devam edecek. Bu süre zarfında gizlilik politikası onaylanmayan hesaplar uygulama tarafından temelli silinecek. Kullanıcılar hesaplarını geri dönüştüremeyecekleri şekilde kaybetmiş olacaklar. 

Güncelleme İçin Rekabet Kurulu’da Harekete Geçti

WhatsApp tüm dünyadan gelen tepkiler üzerine gizlilik sözleşmesinin son onay tarihini 15 Ocak tarihinden 8 Şubat’tan, 15 Mayıs tarihine erteledi. Türkiye’de de tepkilere neden olan uygulama gizlilik sözleşmesi hakkında Rekabet Kurulu çalışma başlattı. Rekabet Kurulu yaptığı açıklama ile Facebook ve Facebook tarafından satın alınan WhatsApp platformları hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Rekabet Kurulu şikayet duyurusunun yanında WhatsApp’la veri paylaşımı zorunluluğunun durdurulduğunu da duyurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P