Yetkililerden Kar Uyarısı! Yasaklar Uzayabilir!

Yetkililerden Kar Uyarısı! Yasaklar Uzayabilir!

Meteoroloji uzmanları hafta sonu beklenen yoğun kar yağışı hakkında vatandaşları uyardı. Pazar günü şiddetlenmesi beklenen kar yağışında karın bölge bölge bir metreye ulaşabileceği düşünülüyor. Türkiye bugün itibari ile soğuk havalar etkin olmaya başladı. Bazı bölgelerde kar yağışı bugün itibari ile başladı.

Hava Sıcaklığı Türkiye Genelinde Düşüşe Geçiyor

Hafta sonu başlaması beklenen yoğun kar yağışı hakkında Amerika modeli GFS minimum kar kalınlığını 50.1 santim olarak açıkladı. Kanada modeli GEM ise kar yüksekliğini 1 metre ve üstü olarak açıkladı. Beklenen kar yağışının kentte 1987 kışından daha etkili olacağı öngörülüyor. Yağış zamanı ve sonrasında oluşabilecek tehlikelere karşı ise İstanbul Büyük Şehir Belediyesi 1351 araç ve iş makinesi ile 7031 personel hazır durumda. İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar yağışı çoktan başlamış durumda. Son üç haftadır mevsim normallerinin dışında bir hava durumu kente hakimken önümüzdeki hafta on beş, yirmi dereceye varacak düşüşler bekleniyor. Uzmanlar beklenen kar yağışı gözetilerek hafta sonu sokağa çıkma yasağı için Pazartesi ve Salı gününün de yasak olması konusunda ortak fikirde.

Kar Yükseliği 50 – 60 cm’ye Ulaşabilir

Meteoroloji Mühendisleri Odası Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Şen beklenen kar yağışı hakkında bazı bilgiler verdi. Bu bilgilere göre pazar akşam saatlerinde kar yağışının başlaması bekleniyor. Kar’ın Pazartesi ve Salı günü ise kuvvetini arttıracağını belirten uzman, kar yüksekliğinin bir metreyi bulacağı iddialarına karşılık ise İstanbul’un iç kesiminde böyle bir beklenti olmadığını açıkladı. İstanbul’un Ömerli, Darlık gibi yüksek kesimlerinde, karın yüksekliğinin artacağını belirtti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek ise yaptığı açıklamalarda karın bir metreyi bulacağı iddialarının geçerli olmadığını söyledi. Başkan Adil Tek karın yüksekliği ile ilgili tahminlerden çok, Türkiye’ye çok soğuk bir havanın egemen olacağını söyledi. Kar yükseliğinin ise 50-60 santime yükselebilme ihtimalin olduğunu da ekleyen uzman kar yüksekliğinin hesaplanmasının zor bir işlem olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P