Şamyonlar Ligi Formatı Değişti, İşte Yeni Format!

Şamyonlar Ligi Formatı Değişti, İşte Yeni Format!

Yeni Şampiyonlar Ligi formatı belli oldu. Futbol severlerin yakından takip yeni lig formatı UEFA tarafından belirlendi. UEFA 2024 yılında geçilecek Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatında İsviçre sistemine geçilecek. Premier Lig ve Avrupa’da yerel alan diğer ligler 2024’ten itibaren geçerli olacak lig formatını tartışmak amacıyla toplandı. UEFA Şampiyonlar Ligi tarihinde en son 1992’de format değişikliği yapılmıştı. Ancak toplantılar sonucunda Avrupa Süper Ligi projesinin değiştirilmesine karar verildi. UEFA’nın sunduğu yeni Şampiyonlar Ligi formatı 2024 yılından itibaren geçerli olacak.

Şampiyonlar Ligi Yeni Formatta Neler Değişecek?

2024 yılından itibaren geçerli olacak yeni formatta UEFA’nın sekiz gruplu formatı yerine her takımın on maç oynayacağı bir lig düzeni oluşturulacak. İsveç sistemi adı altında ki yeni formtaa takım sayıları ise otuz ikiden otuz altıya yükselecek. Bununla birlikte olarak maç sayıları doğru oranda artacak. Maç sayısı ise 125’ten 100 maç artarak 225’e ulaşacak.

İlk turda takım başına oynanacak maç sayısıda artıyor. Takım başı oynan maç sayısı 6 iken bu sayı 10’a yükselecek. Eski klasik sistemde her grupta 4 takımın olduğu ve toplamda 8 grubun yer aldığı lig sistemi yeni İsveç formatı ile toplamda 36 takımın 9 takımdan 4 gruba dağıtılacak.  Eylül ve Aralık ayındaki maç haftası sayıları 10’a yükselecek. Şu anki sistemde 96 olan toplam maç sayısı ise 180’e yükselecek. Bir takım ise 10 farklı rakibin karşısına çıkacak. Bir takımın 10 farklı rakibin karşısına çıkması, eşleşmelerin planlanması, seri başı ve seri sonu olma durumları gözetilerek planlanacak.

İlk 8 takım bir sonraki tura direkt çıkacak. İlk 8 takım bir sonraki son 16 turuna direkt çıkarken, bir sonraki 8 takım play off oyunlarına kalacak. Ligi 9 ila 16. sıra arasında tamamlayan takımlar ise 16-24 arasında bulunan takımlarla bu play off maçlarına çıkacak. Tüm bunlara ek olarak 4 kontenjan daha oluşturulacak. UEFA’nın yeni kontenjanın ne şekilde kullanacağı ise federasyonlardan gelecek son geri dönüşler ve talepler ile belli olacak.

UEFA tarafından hazırlanıp sunulan bu yeni modelin taslağı üye olan 55 ülkenin federasyonuna iletilecek. Formatın son şekli ise federasyonlardan gelecek son geri dönüşler, taleplerden ile ortaya çıkacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P