Android İle Uygulamalar Yeni Bir İvme Kazanıyor

Android İle Uygulamalar Yeni Bir İvme Kazanıyor

Dünya’nın en büyük teknoloji devlerinden birisi olan Google, sistemde yeni bir ivme kazandırarak artık uygulamaların çok daha hızlı işleneceğini bildirdi. Android güncellemelerin dağıtımında ki yavaşlığa nazaran yeni bir sistem geliştirdi ve bu yavaşlığı halletti.

Şirketin yapmış olduğu açıklamada Android O ile yeni bir sistem geliştirdiğini ve artık telefon üreticileri yeni bir sürüm olan Androidi kullanıcılarına çok daha ucuza, daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırabilecği bildirildi. Bu yeni sürüm şirketin içerisinde ”Project Treble” adıyla biliniyor ve telefon üreticilerinin çok fazla yazılım değişikliği yapmadan güncellenmesi sağlanıyor. Google’ın Android üzerinde sürdürdüğü bu çalışmaları diğer üreticilerin çalışmalarından özellikle ayırmıştı.  Buradaki şirketin amacı ise Android işletim sisteminin en yeni yongalarda bile kusursuz çalışmasıydı. Odaklanmış olduğu yere Project Treble ile gelen şirket, Google’ın da belirtmiş olduğu gibi işlerse, Samsung ve Lenova gibi dünya devi üreticilerin Qualcomm gibi yonca üreticilerini beklemeye gerek kalmadan Android güncellemelerini görücüye çıkartabilecek.

 

Project Table isimli projenin Android işletim sistemli cihaz üreticilerinin önlerinde bulunan bütün engelleri yok edeceği henüz netlik kazanmıyor. Çünkü üretici şirketlerin telefonlara özgü özelliklerin kullanılmaya açılması için Android kodunu güncellemek zorunda kalabilir. Şirket henüz bu konuda net bir bilgi vermedi. Google’ın Project Treble projesi yinede Android’in parçalı yapısının vermiş olduğu sorunları çözebilmek adına atılan büyük bir adım olduğu söylenebilir.

Parçalı bir yapıya sahip olan Android, büyük bir sorun oluşturmuyor olsa da, henüz tam olarak net bir bilgi yok. Hali hazırda bulunan en güncel Android sürümü olan Nougat yaklaşık 8 ay önce yayınlandı fakat sürümün benimsenme oranları oldukça düşük. Nougat sürümünden tam 4 yıl önce yayımlanan Android Jelly Bean bile çok daha fazla telefonda yüklü durumda. Google önümüzdeki hafta gerçekleştireceği geleneksel geliştirici konferansı I/O’da hem Project Treble hem de diğer Android O özellikleri hakkında yeni bilgileri paylaşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P