Clubhouse’ta Güvenlik Açığı Bulundu

Clubhouse’ta Güvenlik Açığı Bulundu

Son dönemde adını oldukça duyuran, davetiye sistemi ile üye kabul eden sosyal medya platformu ClubHouse ses akışında güvenlik açığı ortaya çıktı. Platformun kullanıcılarından biri ses beslenmelerini çekebiliyor ve bu ses verilerini üçüncü bir taraf  web sitesi üzerinden erişilebilir hale getirebiliyor. Ortaya çıkan bu tehdit hakkında şirket yetkili Bloomberg’e açıklamalarda bulundu. 

Clubhouse Ses Akışında Güvenlik Problemi

ClubHouse davetiye sistemi ile çalışan, onlarca konuşma odasının bulunduğu, sesli konuşma kanalları aracılığı ile gerçekleşen bir platform. Platform kendini ses temelli yeni nesil ağ olarak tanımlıyor. Diğer sosyal medya platformlarından ayırt edici yönü ise görüntü değil sadece sesin olması. Konuşma odalarına katılmak için ise öncelikle davetiye edinilmesi gerekiyor. Son dönemde ismini sık sık  Clubhouse platformu görüşmeleri hakkında sık sık gizlilik problemleri ortaya çıkıyor. 

Çıkan güvenlik problemleri hakkında şirket sözcüsü ise Bloomberg’e açıklamalarda bulundu. Şirket sözcüsü açıklamalarında güvenlik açığı yaratan tehlikeden birden fazla odanın etkilendiğini belirtti. Açığa neden olan kullanıcının ise tespit edilerek kalıcı olarak yasaklandığını açıklamalarına ekledi. The Verge’nin açıklamalarına göre güvenlik ihlalinde ortaya çıkan tehdit kullanıcılara davetli oldukları görüşmelerde kişisel bilgilerini paylaşırken dikkatli olmalarının önemini hatırlattı. Güvenlik açığı nedeni ile eleştiri toplayan ClubHouse hakkında çok geçmeden bir hafta sonra başka bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı. Stanford İnternet Gözlemevi’nin paylaştığı bir rapora göre uygulamada kullanıcıların konuşmaları, kimlik numaraları ve kimlik bilgileri düz metin olarak iletilebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P