Boğaziçi Öğrencileri Erdoğan’ın Sözlerine Cevap Verdi

Boğaziçi Öğrencileri Erdoğan’ın Sözlerine Cevap Verdi

Türkiye gündemini uzun bir süredir meşgul eden Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde, durum siyasi bir hal aldı. Geçtiğimiz günlerde üniversitede yaşanan eylemlerle ilgili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı açıklamalarda bulunarak, eyleme katılan öğrencileri eleştirdi. Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Siz öğrenci misiniz yoksa siz rektörün odasını basmaya kalkışan, orayı işgale kalkışan terörist misiniz?” Erdoğan’ın kullandığı bu sözlere karşılık, öğrencilerden de yanıt geldi.

“Terörist Kelimesi Ağır Bir İtham”

Öğrenciler yaptıkları açıklamalarda, Cumhurbaşkanı’nın terörist ithamına takıldıklarını dile getirdiler. İktidara karşı yapılan her eylem ve söylenen her sözün karşılığında terörist damgası yemeyi kabul etmediklerini söyleyen öğrenciler, terörizmin şiddet araçları ile olacağını söyledi. Eylemde hiçbir şiddet aracı kullanmadıklarının altını çizerek, amaçlarının sadece hak arayışı olduğunu ifade ettiler.

Öğrencilere Karşı Bu Tutum, Beyin Göçüne Neden Oluyor

Yine konuya ilişkin açıklamalarda bulunan başka bir öğrenci, ülkenin geleceğini temsil eden öğrencilere karşı bu tarz söylemlerin beyin göçüne neden olduğunu dile getirdi. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Ege Selçuk, açıklamasında; “İnsanlar bu söylemler ve ithamlar yüzünden Türkiye’den gitmeyi tercih ediyor. Daha sonra Türkiye’nin gündemi hep bu insanları ülkeye nasıl geri getiririz oluyor. Bunlar çok ağır ithamlar. Uzun vadede ülkeye ciddi ve geri döndürülmesi çok zor zararlar veriyor.” diyerek Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına karşı düşüncelerini dile getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi eylemleri, Prof. Dr. Melih Bulu’nun üniversiteye rekör olarak atanması ile başladı. Öğrenciler atama yerine seçim ile rektörün getirilmesi gerektiğini savundu. Bunun üzerine rektör Melih Bulu istifa etmeyince ve alınan karardan geri dönülmeyince, öğrencilerin tavrı bir eyleme dönüştü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P