Mart’ta Normalleşme Süreci Başlıyor

Mart’ta Normalleşme Süreci Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yürütücülüğünde geçtiğimiz çarşamba günü Kabine Toplantısı gerçekleşti. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan mart ayından itibaren normalleşme sürecine girileceğini söyledi. Sürecin kademeli olarak gerçekleşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan vaka ve aşı oranları baz alınarak, düşük orta ve yüksek risk grupları olarak illerin sınıfladırılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Eleştirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günü Beştepe’de gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası hem mart ayında başlatılacak normalleşme süreci hakkında açıklamalarda bulundu hem de Millete Sesleniş konuşmasında gündemde ki konular hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı konuşmasının başında terör ile mücadelenin siyasetin üstünde olduğunu vurguladı. Terör ile mücadelenin her türlü polemikten vs. uzak tutulması gerektiğinin yanında CHP grup toplantısı hakkında yorumlarda bulundu. Yürülen askeri operasyonun sorumluluğunun Başkomutan ve Cumhurbaşkanı, Milli Savunma ve İçişleri Bakanı, asker, polis ve istihbaratçı dahil Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı CHP grup toplantısını pespayelik ve rezillik olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı vaka sayıları ve aşı oranlarına göre tedbirler gözetilerek normalleşme sürecini başlatacaklarını duyurdu. Alınan kararlarında salgının dünyada ve ülkedeki şehirlerin baz alınacağını belirten Erdoğan, şehirlerin vaka tablolarına göre bazı şehirlerin iyi durumda bazı şehirlerin ise ciddi risk altında olduğunu söyledi. Aşı çalışmalarının devam ettiğini ve aşı 5.5 milyonun üzerinde aşılama kampanyasının ise tamamladığını belirten Cumhurbaşkanı 5.7 milyon kişinin aşı ile buluştuğunu, mart ayının aşılama sayıları için önemli bir ay olduğunu ve bu ayda yüksek aşılama rakamları görüleceğini konuşmalarına ekledi.

Kısıtlamalarda İller Gruplara Ayrılacak

Kabine Toplantısı açıklamalarına göre şehirler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre dört gruba ayrılacak. İller gruplara ayrılırken vaka sayıları, aşılama oranları gibi etmenler gözününe alınacak. Şehirler düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olmak üzere dört gruba ayrılacak. Özellikle esnafın merakla beklediği kararlar ise önümüzdeki günlerde detaylı açıklanacak. Yüz yüze eğitim ise tekrar gruplanan şehirlere göre değerlendirilecek. Haftasonu yasakları ve hafta içi kısıtlamaları ise yine şehirlerdeki vaka tablolarına göre aşamalı olarak kaldırılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P