Google Tarafından Kimlik Avı Dolandırıcılığı

Google Tarafından Kimlik Avı Dolandırıcılığı

Google Dökümanlar tarafından gönderilen e-postaların kullanıcıların tıklaması ile birlikte bütün gmail hesaplarının korsanlar tarafından ele geçirildiği doğrulandı. Üstelik listenizdeki bir yakınınızdan gelen bu içerik ile bütün google hizmetleri büyük tehlike altında kalacak!

Google Dökümanlar Gibi Gözüküyor!

Yakın bir arkadaşınız tarafından gönderilmiş gibi uzmanca hazırlanmış bu e-posta kimlik avı dolandırıcılığı karşısında dünyanın en önde gelen antivirüs yazılım şirketlerinden birisi olan Bitdefender uyardı! Böylesine uzmanca hazırlanan bir virüsün çok kısa sürede solucan gibi yayılarak milyonlarca insanı mağdur edeceği kaçınılmaz. Bu içeriğin tıklanması ile birlikte kişi listenizdeki herkese aynı yol ile ulaşan bu mail tıklandıkça geniş kitlelere erişiyor. İşin en kötü yanı ise gelen mail arkadaşınızdan ve Google adıyla. Böylesine uzmanca hazırlanmış bir kimlik avı dolandırıcılığından zarar görmeden kurtulmak neredeyse imkansız.

Google Kimlik Avı Dolandırıcılığını Doğruladı

Kimlik Avı DolandırıcılığıÖte yandan Google tarafından yapılan açıklamada yaşanan durumun kabulüydü. Bu sorunu doğrulayan dünya teknoloji devi Google, Dökümanlar ile gelen böyle bir bağlantı aldıysanız tıklamayın eğer tıkladıysanızda Twitter üzerinden Google Docs ile irtibata geçin uyarısında bulundu. En fazla merak edilen konu ise bu sistemin ne gibi zararlar verdiğidir.

Google hizmetlerinden birisi olan ile birçok google hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Youtube, adsense, adwords vb birçok hizmet mevcut. Bu hesabın ele geçirilmesi ile kazanç ağlarının zedelenebileceği, hesapların devre dışı kalabileceği, maddi zararlar oluşabileceği düşünülüyor. Özellikle internetteki en ciddi pazarlama ağlarından birisi olarak kullandığımı Google hizmetleri maalesef etkisiz kılınıyor.

Eğer size gelen bu Google Docs görünümlü maillerden birisini tıkladıysanız Google’dan hizmet talep edin. Eğer daha önce güvenlik önlemlerini arttırarak kimlik doğrulama işlemlerini devreye soktuysanız bu farklı giriş algılaması sayesinde kimliğinizi yeniden doğrulamanız gerekecektir.

Bitdefender Yazılım Şirketi Uyarıyor

Bu tip durumlardan en az derecede zarar görmek için birkaç basit ama kullanışlı ipucu var.

  • Google talimatlarını mutlaka uygulayın.
  • 2 faktörlü kimlik güvenliklerini etkinleştirin
  • Mutlak suretle tam kapsamlı bir antivirüs programı edinin.
  • Eğer size gelen bir mail varsa ve tanımıyorsanız açmayın.
  • Yakınlarınızda beklenmedik bir mail geliyorsa açmadan önce yakınlarınızdan teyit edin.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P