Wikipedia Türkiye’de Neden Engellendi?

Wikipedia Türkiye’de Neden Engellendi?

Özgür Ansiklopedi sloganı ile Dünya’nın en büyük web ansiklopedisi olarak gösterilen Wikipedia’ya erişim Türk DNS adreslerinden engellendi. 29 Nisan sabahı Türkiye Wikipedia erişim engeli ile uyandı. Bu olay ekşi sözlük, forumdonanımhaber gibi tartışma platformlarında gündem maddesi olurken kısa süreli olarak Twitter’da da TT oldu.

Wikipedia neden engellendi?

Wikipedia sitesine erişiminin engellenmesinin temel sebebinin Türkiye’yi Daeş’e yardımcı olmakla ilgili içerikler barındırması olarak gösteriliyor. Söylentilere göre Türkiye’nin göndermiş olduğu içerik kaldırma isteklerine rağmen Wikipedia herhangi bir hamle yapmadı. Türkiye’nin Wikipedia’dan 4 içeriği kaldırmasını istediği söyleniyor.

Wikipedia engeli kalkacak mı?

Wikipedia’ya yapılan engellemenin içerikleri kaldırana kadar süreceği bildiriliyor. Daha önce Twitter’da benzer bir sebeple engellenmiş, bir süre sonra erişim tekrar açılmıştı. Siteye olan erişimin açılması için 4 içeriğin de tamamen düzenlenmesi gerektiği belirtiliyor. İnternette herkesin yorum yapabildiği, verileri oluşturabildiği Wikipedia’nın böyle bir durumda nasıl hamle yapacağı ise merak konusu. Bir çok otoriteye göre Wikipedia içerik kaldırma işlemini uygulamayacak.

Wikipedia erişim nasıl sağlanabilir?

Wikipedia’ya Türkiye’de yaşayan kişilerin erişebilmesi için DNS adreslerinde güncelleme yapması gerekiyor. Ağ yapılandırıcısından;

Dns 1: 8 8 8 8

Dns 2: 8 8 4 4

olarak düzenlediğiniz taktirde siteye sorunsuz şekilde erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P