Dolar Yazdan Beri İlk Kez Bu Seviyeyi Gördü

Dolar Yazdan Beri İlk Kez Bu Seviyeyi Gördü

Türk Lirası dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Son iki haftadır dolar karşısında değerini korumaya çalışan Türk Lirası’nda seviye düşmeye devam ediyor. Ağustos ayından itibaren Dolar için en düşük değerler borsada yerini alıyor.

Türk Lirası Hala Kötü Zamanlar Geçiriyor

Dolar küresel piyasada geçtiğimiz iki aydır haftalık bazda en kötü zamanlarını geçirmeye devam ediyor. Dolar ve Türk Lirası kuru ise ağustos ayından itibaren düşüşte. Dolar ve Türk Lirası kaydedilen en düşük seviyeleri test ediyor. Dolar kuru Merkez Bankası’nın etkisi ile 7,01’inde altına düştü. Bir gün sonra ise bu seviye 7,03 seviyesine bir artış gösterdi. Merkez Bankası’ndan gelen duruş mesajlarının etkisi ile doların seyri hareketlenmeye devam etti.

Türkiye’nin risk primi ise 292 baz puan seviyesinde. Türkiye’de iki yıllık gösterge tahvil faiz oranı ise yüzde 14,77’de. Dolar kurunun en son 7’nin altına düşüşü ağustos ayında gözlemlenmişti. Sermaye Piyasası Kurulu (SPT) 12 Şubat 2021 tarihinden itibaren BIST 30 Endeksinden yer alan pay piyasalarında ki satış işlemlerinin genişletilmesine karar verdi. Bu kadara göre BIST 30 Endeksinden yer alan piyasalarının genişliği BIST 50 Endeksinde yer alan piyasaları kapsayacak şekilde genişletildi. Sermaye Piyasası Kurulu’nun verdiği karara göre açığa satış tuşuna basılmasının zorunluluğu ve bu zorunluluğunun ilgili pozisyonlara bildirilmeli.

ABD’den S-400 Açıklamaları

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price S-400 konusunda değerlendirmelerde bulundu. Sözcü Amerika Birleşik Devletlerinin tavrının değişmediğini ve değişmeyeceğini açıkladı. Sözcü Ned Price’nin açıklamaları üstüne konu hakkında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’da bazı değerlendirmelerde bulundu. Sözcü İbrahim Kalın Türkiye’nin S-400 kararının kısa sürede düşünülmüş bir karar değil uzun çalışmalar sonucu almış olduğu bir karar olduğunu belirtti. Türkiye’nin S-400 konusunda ise hakim bir ülke olduğunu söyleyen Sözcü bu kararlarının arkalarında duracaklarının altını çizdi. Sözcü İbrahim Kalın bu kararlarını defalarca Amerika’ya ilettiklerini ve onlarında süreci iyi bildiklerini açıklamalarının sonuna ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P