Dış İşleri Bakanlığı’ndan Boğaziçi Açıklaması

Dış İşleri Bakanlığı’ndan Boğaziçi Açıklaması

Türkiye’nin gündemini bir süredir meşgul eden konulardan birisi olan Boğaziçi Üniversitesi eylemleri devam ederken, eylemlere sosyal medyadan hem destek hem de tepki geldi. Yapılan eylemlere karşılık pek çok gözaltı gerçekleşse de sular durulmadı. Eylemler devam ederken konuyla ilgili olarak yurtdışından da eyleme destek olacak açıklamalar yapıldığı görüldü. Destek açıklamalarına karşılık, Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sert karşılık verdi.

Çavuşoğlu; “Kimsenin Haddine Değil!”

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasının akademisyenler tarafından yapılmaması nedeniyle başlayan ve günden güne büyüyen eylem devam ediyor. Rektör seçimlerinin usulünce yapılmasını savunan eylemcilere tepkiler geldiği gibi destek de geliyor. Yurtdışından da eylemlere destek gelmesi ile birlikte, Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu gelen desteğe yanıt verdi. Mevlüt Çavuşoğlu; Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.” diyerek sert bir açıklamada bulundu.

Bakanlık konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada yer alan ifadeler; “Ülkemizde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğü anayasal güvence ile korunmaktadır. Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir.” şeklinde oldu.

Bakanlık açıklamasında yapılan eylemlerin provoke edildiği ve eylemlere terör örgütü sızmalarının olduğu ifadeleri de yer aldı. Bu nedenle eylemlere karşılık gerekli önlemlerin alındığı vurgulandı.  Yurtdışından olaylara destek gelmesi konusunda Türkiye’ye kimsenin hak ve hukuk dersi veremeyeceği yine yazılı açıklamada dile getirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sıra TAKIMLAR O P